Fulfilment – czyli logistyka sklepu internetowego

Dla większości przedsiębiorców rozpoczynających sprzedać w sieci największym wyzwaniem, z którym muszą się skonfrontować, jest magazynowanie i wysyłka towaru. Wpływa na to wiele czynników, w tym coraz wyższe wymagania klientów, którzy oczekują jak najszybszej dostawy, często nawet w przeciągu jednego dnia. Z pomocą przychodzi jednak fulfilment, czyli logistyka sklepu internetowego. Chcesz dowiedzieć się dokładniej, na czym polega i kiedy warto się na niego zdecydować? Przeczytaj koniecznie!

Czym są i jak wyglądają usługi fulfilment?

W największym uproszczeniu fulfillment polega na przekazaniu działań logistycznych w przedsiębiorstwie firmie zewnętrznej. To właśnie ona zajmuje się wszelkimi kwestiami związanymi z przygotowaniem i wysyłką produktów do klientów. Natomiast właścicielowi zostaje zadbanie o kwestie marketingowe oraz o obsługę klienta. W niektórych wypadach, po dokładnym ustaleniu szczegółów współpracy firma zewnętrzna może zająć się również obsługą ewentualnych zwrotów i reklamacji. Dzięki temu oszczędza się czas na pakowanie i wysyłanie paczek oraz nie trzeba posiadać własnego magazynu i pracownikow. To idealny sposób na ograniczenie kosztów w firmie i znaczne usprawnienie procesów logistycznych. Co więcej, w razie ewentualnych awarii sprzętu czy innych problemów często spotykanych na magazynach, musi się tym zająć zewnętrzna firma, więc unikamy stresujących sytuacji.

Jakie są plusy i minusy fulfilmentu?

Oczywiście, jak każde rozwiązanie tak i fulfilment ma swoje wady i zalety. Zdecydowanie poleca się go dla małych i średnich firm, dla których utrzymanie własnego magazynu wiąże się z dużym wydatkiem. Przy obsłudze kilkuset zamówień miesięcznie usługa fulfilmentu generuje mniejsze koszty niż utrzymanie specjalnego miejsca do przechowywania towaru i pracowników zajmujących się wysyłką. Znaczną wadą jest jednak brak całkowitej kontroli nad stanem wysyłanego zamówienia. Dlatego najważniejszą kwestią jest znalezienie profesjonalnej i rzetelnej firmy do nawiązania długotrwałej współpracy. Wtedy fulfilmet przyczyni się do oszczędności nie tylko środków, ale i ogromnej ilości czasem, który można poświęcić na inne kwestie, na przykład te związane z marketingiem lub rozwojem i wprowadzaniem na rynek nowych produktów.

Czy fulfilment jest dobry na samym początku sprzedaży?

Dopiero wchodzisz na rynek i rozpoczynasz sprzedaż? Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz usprawnić wszystkie procesy w swojej firmie, nie tylko te związane z wysyłką produktów? Oczywiście, fulfilment może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jeśli potrzebujesz także dodatkowego wsparcia, to warto skontaktować się z firmą Leadsmansion, która nie tylko wyślę twój towar na swoje magazyny, ale wspomoże Cię również w kwestiach marketingowych, pomoże ocenić potencjał sprzedaży, dobrać odpowiednie rynki docelowe i zajmie się procesem obsługi klientów w serwisie Amazon. Kompleksowe i profesjonalne podejście pomoże Ci w szybkim czasie osiągnąć sukces i sprzedawać swoje produkty na szeroką skalę!

O autorze:

Piotr Sulewski – biegły sądowy w dziedzinie marketingu przy Sądzie Okręgowym w Warszawie; Prezes Zarządu WMH sp. z o.o. sp.k

Polecamy:
Zastosowanie reklamówek jednorazowych w różnych branżach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com