Na jaką pomoc mogą liczyć frankowicze? Przepisy dotyczące kredytów we frankach

Chociaż kredyty frankowe nie cieszą się już ogromną popularnością, wciąż się o nich mówi. Głównie z uwagi na często ciężką sytuację finansową osób, które zaciągnęły zobowiązania w obcej walucie. Pomoc obiecywał już rząd, prezydent i inne instytucje, najwięcej jednak zmieniła opinia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na jaką więc pomoc mogą liczyć obecnie frankowicze?

Kredyty we frankach – w czym tkwi problem?

Kredyty walutowe nie są niczym nadzwyczajnym. To takie same produkty finansowe, jednak zaciągane w obcej walucie. W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendację S, która ograniczyła nieco udzielanie tych kredytów. Zgodnie z nią, o zobowiązanie walutowe mogą ubiegać się jedynie osoby, które pobierają stałe dochody np. w euro, dolarach, frankach itp. Z kolei Polacy mieszkający i pracujący za granicą, nie otrzymają kredytów złotówkowych.

Przed 2014 rokiem takich wymagań nie było. Wiele osób zaciągało kredyty w obcych walutach, ponieważ to mogło pozytywnie wpłynąć na ich zdolność kredytową. W przypadku franków szwajcarskich banki kusiły klientów tym, że takie zobowiązania będą tańsze, ponieważ waluta ta była w niskiej cenie. Nikt jednak nie zasugerował, że wartość waluty nie jest niezmienna. Problem frankowiczów pojawił się wtedy, kiedy gwałtownie wzrosła cena franków szwajcarskich, a razem z nią zwiększyły się koszty kredytów. To doprowadziło wiele osób do trudnej sytuacji finansowej. Dopiero niedawno pojawiły się konkretne propozycje rozwiązań dla klientów banków. Nowe przepisy dotyczące frankowiczów wymienia i opisuje artykuł na kredytexpress.pl, z którego dowiedzieć się można, jak ma wyglądać pomoc kredytobiorcom w 2020 roku.

Co mogą zrobić frankowicze?

Kiedy kredyty we frankach nagle zdrożały, kredytobiorcy zaczęli domagać się pomocy ze strony rządu. Głośno deklarowano, że winne za taką sytuację są banki, które celowo wprowadzały klientów w błąd, nie mówiąc o tym, jakie ryzyko wiąże się z kredytami walutowymi. Pomimo deklaracji pomocy z różnych stron, nie było jasnych postanowień, jak można takie problemy rozwiązywać. Niektórzy klienci decydowali się na procesy indywidualne i zbiorowe przeciwko bankom za stosowanie w umowach niedozwolonych klauzul.

Wyrok TSUE i nowa ustawa dla frankowiczów

O sytuacji frankowiczów znów było głośno, kiedy wyrok w ich sprawie wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uznał on m.in., że klauzule niedozwolone nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi prawa polskiego. Wnioski TSUE dały możliwość starania się o unieważnienie umów kredytowych. Dodatkowo w styczniu 2020 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy, której celem jest wsparcie kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji. Mogą o nie ubiegać się osoby bezrobotne, które straciły źródło dochodu, a także ci, których koszt kredytu przekracza 50% osiąganych dochodów. Na korzyść ma zmienić się także wysokość udzielanego wsparcia do 2000 zł miesięcznie, wydłuży się również okres pomocy dla frankowiczów do 36 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com