Franczyza kontra franszyza – czym się różnią?

Bardzo popularna wśród osób prowadzących własny biznes stała się w ostatnich latach franczyza. Jest to dobre rozwiązanie, które umożliwia prowadzenie działalności pod nazwą i logo znanej i sprawdzonej marki. Dzięki temu można mieć pewność, że nie trzeba będzie budować działalności od zera.

Franczyza w ciągu kilkunastu lat mocno się rozwinęła i obecnie działa na polskim rynku ponad 900 firm franczyzowych. Osoby, które chcą prowadzić własny biznes na zasadach franczyzy, mają więc z czego wybierać. W biznesie funkcjonuje również pojęcie franczyza, jednak w żadnym razie nie można go używać zamiennie z franczyzą, gdyż dotyczy zupełnie innych kwestii. Franszyza ma związek z rynkiem ubezpieczeń i polega na tym, że część poniesionej szkody jest przerzucana przez towarzystwo ubezpieczeniowe na osobę ubezpieczoną. Takie rozwiązania najczęściej stosuje się w ubezpieczeniach majątkowych. Pozwala ono zwykle na spore obniżenie składki ubezpieczeniowej.

Franczyza ma sporo zalet

Prowadzenie działalności na zasadzie franczyzy daje wiele korzyści. Przede wszystkim, nie trzeba budować biznesu od zera, gdyż można korzystać z tego, co już osiągnął franczyzodawca. Daje on franczyzobiorcy nie tylko możliwość korzystania z nazwy czy z logo firmy, ale również daje strategię marketingową, wskazuje dostawców i kontrahentów, prowadzi działania reklamowe. Franczyzobiorca ma więc praktycznie gotowy biznes, który musi jedynie poprowadzić. Oczywiście, ma również obowiązki wobec franczyzodawcy.

Musi opłacić umowę licencyjną, co miesiąc przekazywać pewien procent od zysków, musi również stosować się do wszystkich warunków, jakie zapisane są w umowie franczyzowej. Franczyzobiorca nie może więc podejmować wielu decyzji na własną rękę, gdyż otrzymuje odgórne wytyczne. Pomimo tego braku swobody, wiele osób woli prowadzić biznes na zasadach franczyzy, zamiast decydować się na budowanie własnej firmy od zera. Wejście we franczyzę wiąże się bowiem z niewielkim ryzykiem biznesowej porażki, w odróżnieniu od tworzenia własnej firmy od podstaw.

Jak znaleźć ciekawa firmę franczyzową?

Osoby, które są zainteresowane prowadzeniem działalności na zasadzie franczyzy, powinny przede wszystkim bardzo dobrze zapoznać się z tym rynkiem oraz z firmami, które działają jako franczyzodawcy. Wybór jest dosyć spory, dzięki czemu każdy może znaleźć coś na miarę swoich zainteresowań czy biznesowych oczekiwań.

Zanim wejdziemy we franczyzę, trzeba jednak pamiętać o tym, że wymaga to posiadania pewnego kapitału wstępnego. Trzeba opłacić umowę licencyjną, a także wynająć czy kupić lokal do prowadzenia działalności i dostosować go do takich standardów, jakich wymaga franczyzodawca. Istotne są zarówno ważne kwestie, jak i detale, jak chociażby kolor ścian czy inne elementy wystroju wnętrza. Jeśli franczyzobiorca nie spełni tych warunków w stu procentach, będzie to bowiem oznaczało złamanie warunków umowy franczyzowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com