Franczyza – doskonały pomysł na działalność w branży kosmetycznej

Marzenie o własnym salonie kosmetycznym trudno spełnić głównie z uwagi na wysoki próg wejścia w biznes. Wynajem lokalu, jego przygotowanie i wyposażenie to ogromne koszty na start. Jest jednak sposób, by zacząć z mniejszym niż kilkusettysięczne obciążenie kredytowe.

Franczyza – od czego zacząć?

Każda firma kosmetyczna oferująca franczyzę już na początku przedstawia szczegółowo elementy, jakie franczyzobiorcy oferuje i te, których będzie w trakcie trwania umowy wymagać. Franczyza jest dobrym pomysłem na biznes, jeśli na partnera biznesowego wybiera się firmę renomowaną – taką, której franczyzobiorców można odwiedzić i zapytać o szczegóły biznesu. Na początek warto spisać te elementy, które w ramach umowy franczyzowej są dla przedsiębiorcy najistotniejsze. W zależności od tego, czy kluczowe znaczenie ma wysokość wkładu własnego, czy dostęp do profesjonalnej aparatury kosmetycznej – wybierać można spośród kilkudziesięciu obecnych na polskim rynku firm. Część z nich elastycznie dopasowuje warunki do przedsiębiorcy. Do konkretnego metrażu i lokalizacji będzie można więc dobrać odpowiednie urządzenia kosmetyczne. Wyposażenie salonu również może być przez franczyzodawcę współfinansowane – wszystko zależy od zapisów umowy, które zwykle można negocjować.

Jaki wkład finansowy?

W zależności od potrzeb w większości oferujących franczyzę firm kosmetycznych można starać się o indywidualne warunki współpracy. W ich ramach działalność sygnowaną rozpoznawalną marką rozpocząć można zarówno bez wkładu własnego, jak i w ramach istniejącego już salonu. Można podpisać umowę, w której salon zobowiązuje się dzielić procentowym zyskiem, ale możliwe jest również zawarcie umowy, w której w ramach rozliczenia salon miesięcznie spłaca tylko koszt sprzętu kosmetycznego. Nie ma sztywnych zasad i w większości przypadków treść umowy będzie wynikiem rozmów z franczyzodawcą.

Jak dobrać ofertę salonu?

Decydując się na konkretną firmę-franczyzodawcę, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ilość i jakość usług o podobnym charakterze w okolicy, w której znajdować będzie się salon. Nawet w dużych miastach są jeszcze miejsca, gdzie brakuje salonu oferującego np. makijaż permanentny, czy też zabiegi na zwalczanie blizn i rozstępów. Takich nisz należy poszukiwać, bo nierzadko bywa tak, że w okolicy znajdzie się mnóstwo klientek, które chętnie zamienią swój gabinet, do którego są zmuszone daleko dojeżdżać na ten, który będzie pod ręką. Kolejna istotną kwestią są możliwości jakimi dysponuje lokal i personel. Metraż i kwalifikacje to na początku najważniejsze elementy, do których warto dobierać ofertę zabiegów w salonie. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre firmy oferujące franczyzę pomagają na początkowym etapie kosmetycznej działalności. Szkolenia na profesjonalnym sprzęcie, rabaty na zakup aparatów kosmetycznych i kosmetyków, możliwość uczestnictwa w targach i spotkaniach branżowych – im więcej tego typu dodatków do oferty franczyzy, tym lepiej.

Artykuł przygotowano wspólnie z portalem kosmetolog Szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com