Fotowoltaika czy lokata w banku? Co jest korzystniejsze?

Inwestowanie pieniędzy to najlepsza forma pomnażania kapitału. Dzięki różnym formom inwestowania możemy zadbać o to, by posiadane przez nas środki nie traciły na wartości. Jedną z popularniejszych form lokowania kapitału są lokaty bankowe dostępne w ofercie wszystkich banków. Okazuje się jednak, że zyski z nich są dosyć słabe, co sprawia, że zaczynamy szukać alternatywnych form inwestowania.

Lokaty bankowe pod wieloma względami są korzystne – dużą ich zaletą jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Ulokowanie środków w banku daje gwarancję, że ich nie utracimy. Zyski będą jednak dosyć niewielkie. Obecnie najbardziej korzystne, a co za tym idzie – najchętniej wybierane lokaty w dużych bankach dają zwrot w granicach 1,5-2 procent w skali roku, a więc korzyść finansowa jest dosyć niewielka. Niektóre banki oferują również różnego rodzaju promocje czy premie za lokaty, ale nadal nie są to środki na tyle duże, by można było mówić o realnych zyskach. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz bardziej popularne staje się poszukiwanie alternatywnych zysków. Jednym z nich jest inwestowanie w odnawialne źródła energii, wśród których wyjątkowo chętnie wybieramy panele fotowoltaiczne.

Dlaczego warto inwestować w energię ze słońca?

Obecnie fotowoltaika jest niezwykle popularna zarówno wśród właścicieli domów jednorodzinnych, jak i firm czy instytucji. Wielu inwestorów decyduje się również na zakładanie farm fotowoltaicznych, które pozwalają na dosyć spore zyski, szczególnie, gdy są mocno przemyślane pod względem miejsca oraz stosowanych rozwiązań. Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej decydują się na panele fotowoltaiczne w poszukiwaniu realnych oszczędności. Nie ma co ukrywać – rachunki za prąd regularnie, rok do roku rosną i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się coś w tej kwestii zmienić. Panele fotowoltaiczne na dachu pozwalają na realne oszczędności na prądzie. Gdy produkujemy własną energię ze słońca, możemy uniezależnić się od dostaw prądu z elektrowni. Co więcej, możemy również na tym prądzie zarabiać. nadwyżkę, której nie wykorzystamy, można po prostu sprzedawać do elektrowni.

Zyski z energii słonecznej

Instalacja paneli fotowoltaicznych daje inwestorom realne i całkiem spore zyski. Oczywiście, na początku konieczne jest zainwestowanie w instalację oraz wszystkie urządzenia niezbędne do jej sprawnego działania. To spory koszt, ale jednorazowy, który można dodatkowo pomniejszyć poprzez korzystanie z różnego rodzaju dopłat i dofinansowań do instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. A jakie są zyski z posiadania fotowoltaiki na dachu? Jeśli instalacja jest dobrze dobrana do zapotrzebowania użytkowników, a także do warunków, jakie panują na danym terenie, zysk może sięgać nawet 15 procent w skali roku. Na początku zyski nieco się zerują – założenie instalacji musi bowiem się zwrócić. Jednak po kilku latach, gdy oszczędności na energii zrekompensują wydatek na założenie paneli fotowoltaicznych, mamy już do czynienia z realnym zyskiem na kolejnych wiele lat. Inwestycja w fotowoltaikę, choć z początku może wydawać się skomplikowana i kosztowna, daje w ujęciu długoterminowym o wiele lepszy zysk niż lokaty bankowe i inne formy inwestowania. A jest tak samo bezpieczna, jeśli chodzi o ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com