Firma we własnym mieszkaniu – czy remont wciągniemy w koszty?

Wiele osób, które decydują się na założenie własnej działalności, zaczyna z poziomu domu, a więc prowadzą firmę we własnych czterech ścianach. Czasem jest to sytuacja przejściowa, ale w wielu branżach sprawdza się jako stałe rozwiązanie. Im większy mamy dom czy mieszkanie, tym więcej możliwości zagospodarowania części pomieszczeń na wnętrza firmowe.

Firmowe wnętrza w mieszkaniu wiążą się ze spełnieniem wielu formalności, przede wszystkim trzeba zarejestrować firmę, a dla celów podatkowych określić, jaka cześć naszego mieszkania jest wykorzystywana na cele działalności firmowej. Na tej podstawie ocenia się, jaką część kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania można wrzucić w koszty prowadzenia działalności. Jeśli w mieszkaniu na co dzień żyjemy i prowadzimy normalne życie prywatne, nie ma takiej możliwości, aby wrzucić w koszty działalności sto procent wydatków na mieszkanie oraz na media. Warto o tym pamiętać zarówno na co dzień, jak i wtedy, gdy planujemy zrobienie remontu i poprawienie estetyki firmowych wnętrz.

W koszty wrzucisz firmowe wnętrza

W koszty prowadzenia działalności możemy wrzucać wydatki związane z tymi pomieszczeniami, które faktycznie służą nam do prowadzenia firmy. Jeśli więc remontujemy pokój, w którym znajduje się biuro, wszystkie związane z tym wydatki możemy wrzucić w koszty prowadzenia działalności. Jednakże już remont na przykład sypialni czy kuchni nie do końca będzie dobrym pretekstem do obniżenia sobie podatków. Jeśli mamy jakiekolwiek problemy z określeniem, co można wrzucić sobie w koszty, a co absolutnie nie przejdzie, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą od podatków czy księgowości, aby mieć pewność, że wszystkie dokumenty prowadzone są zgodnie z przepisami i nigdzie nie pojawiły się żadne poważne błędy. Nie można więc wrzucać w kosztów każdego wydatku związanego z mieszkaniem, gdyż później możemy mieć problemy z odkręcaniem różnych formalności.

Siedziba firmy wymaga odpowiedniego wizerunku

Gdy decydujemy się na prowadzenie firmy we własnym domu czy mieszkaniu, musimy zdawać sobie sprawę, że od tej pory nasz dom jest również miejscem firmowym, które powinno być reprezentacyjne, eleganckie i przemyślane. Warto zadbać między innymi o drzwi zewnętrzne do domu, które są pierwszym elementem widzianym przez potencjalnych klientów korzystających z naszych usług. Dobre, eleganckie, stylowe, solidne drzwi z pewnością będą już od progu budowały pozytywny wizerunek firmy. Jeśli natomiast będą stare, z odpryskującą farbą, śladami po uszkodzeniach mechanicznych, mało estetyczne – wtedy trudno się spodziewać, że będą zachęcały do wejścia do środka. O drzwiach warto więc pomyśleć w pierwszej kolejności, jeśli chcemy odświeżyć nasze wnętrza dla potrzeb wizerunkowych. Dopiero gdy drzwi zewnętrzne będą na odpowiednim poziomie, można zająć się przystosowywaniem firmowych wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com