Firma w sieci – zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Internet to niezbędne narzędzie w biznesie. Jeśli chodzi o Internet dla firm, wysoką popularność zdobywa światłowód cechujący się wysoką stabilnością oraz szybkim transferem danych. Nieumiejętne korzystanie z Internetu może jednak narazić firmę na zagrożenia i straty, których można uniknąć stosując kilka ważnych zasad. Do najistotniejszych z nich zalicza się zabezpieczenie komputerów i serwerów firmowych, sieci Wi-Fi, a także kont i haseł. Oprócz tego istotna jest właściwa edukacja naszych pracowników.

Zabezpieczenie komputerów oraz serwerów firmowych

Aby zapewnić podstawową ochronę komputerów pracowniczych, konieczne jest zainstalowanie na nich odpowiedniego programu antywirusowego oraz programu typu antyspyware, usuwającego z systemu operacyjnego programy szpiegujące, a także usługi Anty-DDoS, które zapobiegają atakom DDoS i atakom wolumetrycznym DDoS. Atak DDoS (skrót od Distributed Denial of Service) polega na przeciążaniu zasobów danego urządzenia lub wykonaniu akcji skutkującej brakiem możliwości skorzystania z pewnych usług przez klientów firmy. Atak wolumetryczny DDoS to z kolei masowa wysyłka niechcianych danych na wybrany adres IP, których napływ powoduje niezdolność łącza internetowego do działania. Źródłem ataków stają się najczęściej urządzenia pracownicze, rozproszone w sieci internetowej, kontrolowane przez złośliwe oprogramowanie.

Na ataki DDoS najczęściej narażone są firmy z branż finansowych, handlowych, platformy e-commerce, usługi IT i transportowe, a także zakłady produkcyjne oraz urzędy i instytucje administracji publicznej. Około 70% ataków DDoS maskuje inne ataki sieciowe, co ma na celu odwrócenie uwagi od głównego ataku na zasoby firmy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętów pracowników – usługę Anty-DDoS zapewnia m.in. operator INEA. INEA Anty-DDoS to ochrona przed atakami DDoS polegająca na analizie ruchu na IP sieci oraz eliminacja pakietów będących atakiem na łącze firmy, a także ochrona w formie czasowej blokady ruchu do Internetu na zaatakowanym IP sieci, do czasu ustąpienia ataku DDoS.

Oprócz tego ważny jest nadzór ze strony działu IT lub firmy zajmującej się obsługą informatyczną nad dostępami do określonych treści (np. przez blokowanie niektórych folderów dla postronnych osób) oraz do programów instalowanych na komputerach (tu warto rozpatrzyć rozwiązanie, w którym prawo do instalacji programu ma wyłącznie administrator sieci lub informatyk).

Zabezpieczenie sieci Wi-Fi w firmie

Bardzo często popełnianym błędem w firmach jest brak zabezpieczenia lub nieodpowiednie zabezpieczenie sieci Wi-Fi. Nasze dane można w takim przypadku ochronić przez nadanie identyfikatora sieci SSID niewskazującego bezpośrednio na miejsce instalacji, a także zainstalowanie programu, który będzie chronił sieć bezprzewodową. Oprócz tego warto skorzystać z usług sprawdzonych firm teleinformatycznych zapewniających właściwe zabezpieczenie sieci Wi-Fi oraz Internet dla firm o wysokiej przepustowości, którą wraz z rosnącymi potrzebami biznesowymi można swobodnie dostosować. Gwarantem bezpieczeństwa jest działająca na rynku już przez wiele lat INEA, która oferuje stabilny i szybki Internet światłowodowy dla firm oparty na łączu symetrycznym, czyli takim, gdzie prędkość wysyłania i pobierania danych jest taka sama. W INEA gwarancja świadczonych usług jest potwierdzona umową SLA, dzięki której poziom dostępności działania łącza wynosi 99,1%.

Zabezpieczenie kont hasłami

W sieci stosujemy różnego rodzaju hasła, które pozwalają na logowanie się na serwisach lub na poczcie służbowej. Niestety, gdy takie hasła są zbyt krótkie lub łatwe do odgadnięcia, narażamy się na włamanie na nasze konto przez niepowołane do tego osoby. Dlatego bardzo ważne jest to, by wymóc stosowanie skomplikowanych haseł i zmienianie ich co określoną liczbę dni (np. co 30 – 60 dni). W ten sposób zminimalizowane zostaje ryzyko ataku hakerskiego i utraty danych wrażliwych pracowników.

Szkolenia z bezpiecznego korzystania z Internetu dla pracowników

W każdej firmie bardzo ważne jest przeprowadzanie szkoleń z bezpieczeństwa w sieci dla pracowników. Są oni bowiem często nieświadomi zagrożeń, które czyhają na nich w Internecie. Takie szkolenie może przeprowadzić pracownik IT. Warto na nich zwrócić uwagę na takie kwestie jak niekorzystanie z podejrzanych aplikacji i stron internetowych, nieotwieranie e-maila z niepotwierdzonych źródeł, wylogowywanie się z serwisów i z komputera czy też niepodawanie haseł i kodów innym osobom oraz omówienie tematu phishingu.

Bez względu na to, na jaki Internet dla firm postawimy w naszym przypadku, warto zadbać o bezpieczeństwo całej firmy. W tym celu należy zaangażować pracowników, by podjęli określone działania.

Polecamy:
Innowacyjne słupy oświetleniowe? Tylko Alumast!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com