Firma w Niemczech – Zalety i Wady Prowadzenia Działalności

Wielu Polaków zastanawia się nad założeniem firmy w Niemczech. Za takim rozwiązaniem przemawiają duże perspektywy biznesowe na rynku naszych zachodnich sąsiadów oraz przyjazne przepisy sprzyjające rozwoju przedsiębiorczości. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech wiąże się z niższymi ogólnymi kosztami oraz uregulowaniami prawnymi przyjaznymi dla biznesu. Czy jednak rzeczywiście firma w Niemczech będzie opłacalna dla Twojego portfela i pozwoli Ci na spokojny rozwój biznesu? Poznaj zalety oraz wady tego rozwiązania.

Jaki rodzaj działalności wybrać?

Oddział przedsiębiorstwa polskiego – Zweigniederlassung

Polscy właściciele przedsiębiorstw mogą zarejestrować oddział swojej firmy na terenie Niemiec. Zweigniederlassung należy wpisać do rejestru handlowego (do polskiej nazwy firmy wystarczy wtedy dopisać określenie Zweigniederlassung). Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim dla większych polskich przedsiębiorstw, które mają już ustabilizowaną pozycję na rodzimym rynku, a teraz chcą rozpocząć ekspansję na rynek niemiecki.

Samodzielna działalność gospodarcza w Niemczech

Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród Polaków rejestrujących firmę w Niemczech jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Rejestracja takiej firmy jest prosta i nie wymaga zgłoszenia do rejestru handlowego. Wystarczy jedynie zgłoszenie do odpowiedniego urzędu i prowadzenie księgowości opartej o książkę rachunkową.

III. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH)

Jest to bardzo popularna forma prowadzenia spółki osobowej. Jej założycielem może być nawet pojedyncza osoba (np. wykonująca wolny zawód). Do spółki można wnosić wkłady pieniężne lub rzeczowe. Plusem tej formy jest duża elastyczność – wspólników można wyłączyć z osobistej odpowiedzialności i ograniczyć ryzyko do wysokości wkładów, które wnieśli.

Spółka akcyjna – Aktiengesellschaft (AG)

AG to spółka posiadająca własną osobowość prawną i odpowiadająca wyłącznie własnym majątkiem i kapitałem zakładowym w akcjach. Akcjonariusze czerpią zyski (dywidendy) i odpowiadają za zobowiązania spółki jedynie do wysokości wniesionego kapitału.

Zakładanie firmy w Niemczech – jakie kroki muszą podjąć Polacy?

Polacy mogą założyć działalność gospodarczą w Niemczech pod warunkiem, że lokalne władze uznają ich kwalifikacje. Badane są przewidywane dochody pod kątem możliwości samodzielnego utrzymania. Praca musi być wykonywana samodzielnie (dodatkowo można zatrudniać pracowników), a firma musi posiadać więcej niż jednego zleceniodawcę.

Kolejnym krokiem jest konieczność uzyskania koncesji i pozwoleń (przy działalności objętej takim obowiązkiem). Dopiero w tym momencie można rozpocząć obowiązującą procedurę zgłaszania firmy w Urzędzie ds. Gospodarki bądź Urzędzie Porządkowym gminy lub dzielnicy.

podpisywanie dokumentów

Zalety prowadzenia firmy w Niemczech

Plusem rejestracji i prowadzenia firmy w Niemczech jest prosta procedura oraz ogromne możliwości, które daje miejscowy rynek. Polaków, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą, nie obowiązuje wymóg zameldowania w Niemczech. Do rejestracji firmy jednoosobowej wystarczy dowód osobisty i aktualne potwierdzenie zameldowania. Z powodzeniem można rozpocząć tutaj działalność mieszkając na terenie Polski. Potrzebny będzie jednak adres na terenie Niemiec (np. wykupienie pakietu w wirtualnym biurze).

Kolejnym atutem jest zwolnienie z opodatkowania w Polsce. Nasz kraj ma bowiem podpisane z Niemcami porozumienie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W Niemczech obowiązuje wysoka kwota wolna od podatku. Podatek dochodowy dla przedsiębiorcy naliczany jest tutaj od dochodu wynoszącego powyżej 24 500 euro. Podatek obrotowy nie jest naliczany, gdy obrót przedsiębiorstwa wyniesie poniżej 22 000 euro rocznie. W praktyce oznacza to, że rejestracja firmy w Niemczech opłacalna jest przede wszystkim dla Polaków prowadzących jednoosobowe firmy usługowe uzyskujące niewielkie dochody roczne.

Osoby prowadzące firmę zarejestrowaną w Niemczech mogą jednocześnie świadczyć usługi na rzecz polskich podmiotów. Ważne jest jedynie, aby istotna część działalności była wykonywana w Niemczech.  Dodatkowo niemieccy przedsiębiorcy mogą o wiele więcej wydatków odpisywać od podstawy opodatkowania. Warto jednak pamiętać, że z kwoty wolnej od podatku będzie można skorzystać jedynie wtedy, gdy roczna kwota dochodu osiągniętego w Polsce nie przekroczy 3 917 euro lub przychody uzyskane w Niemczech będą stanowić 90% całości rocznych przychodów.

Wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na rejestracji firmy w Niemczech ze względu na brak obowiązku opłacania wysokich składek ZUS. Tutaj obowiązkowe jest wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne – emerytalne pozostaje dobrowolne.

Kolejną zaletą jest możliwość korzystania z wielu niemieckich programów, które pomagają nowym biznesom. Niemiecki rynek sprzyja przedsiębiorczości, dlatego praktycznie w każdej branży można znaleźć korzystne dofinansowania.

Wady prowadzenia firmy w Niemczech

Prowadzenie firmy w Niemczech wymaga poznania specyfiki miejscowego rynku. W kontaktach biznesowych nie wystarczy podstawowa znajomość języka. Rozwiązanie to jest więc polecane przede wszystkim Polakom, którzy jakiś czas mieszkali w kraju naszych zachodnich sąsiadów, pracowali tutaj i dobrze poznali wymogi stawiane przez zleceniodawców.

W koszty prowadzonej działalności należy wliczyć opłatę za biuro w Niemczech. Przydatne może okazać się także wsparcie prawne, aby np. nie wystawiać faktur bez VAT po przekroczeniu limitów, które zapewniają zwolnienie z tego podatku. Polscy przedsiębiorcy powinni pamiętać o posiadaniu niemieckiego odpowiednika rachunku z informacją o kursie NBP według, którego złotówki przeliczono na euro – brak skutkuje częstym cofaniem rachunków przez Klientów zza Odry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com