Firma spedycyjna a transportowa – jak działa? Podobieństwa i różnice.

Często firmy transportowe uważa się też za spedycyjne. Praktyka pokazuje jednak, że wymienne stosowanie tych określeń jest błędne. Co zatem je wyróżnia? Na czym polegają podobieństwa?

Czym różni się firma spedycyjna od firmy transportowej?

Na początek warto pokrótce scharakteryzować obie te działalności. Firma transportowa posiada własną flotę, dzięki której realizuje zlecenia przewozu ładunków. Z kolei firmy spedycyjne nie dysponują swoimi pojazdami. To główna cecha, która różnicuje obie te firmy.

Przechodząc do podobieństw – obie te działalności zajmują się przetransportowaniem towarów ze wskazanego miejsca do docelowej destynacji. Mogą być realizowane nie tylko w ramach transportu lądowego, ale i pociągiem czy samolotem.

Spedycja organizuje proces transportu

Dział spedycji jest odpowiedzialny za proces transportu w kontekście jego organizacji, a nie odrębnej usługi przewozu. W wielu przypadkach dzieje się zatem tak, że firmy transportowe są niezależne od tych spedycyjnych.

Z kolei firma spedycyjna musi z założenia kooperować z firmami transportowymi. Firma M&W Spedition to przykład przedsiębiorstwa, które łączy w sobie cechy spedytora i przewoźnika. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj: https://www.mw-spedition.com/firma-spedycyjna. Powierzenie takiej firmie zlecenia transportu to gwarancja udanej i terminowej współpracy – zarówno w przypadku zleceń krajowych jak i o zasięgu międzynarodowym co potwierdzają dotychczasowi kooperanci.

Czym zajmuje się pracownik firmy spedycyjnej?

Obowiązki spedytora dotyczą przede wszystkim organizowania wysyłek oraz odbioru ładunków w ramach transportu realizowanego przez przewoźników. Jest on zatem w ciągłym kontakcie z przewoźnikami, niekiedy wspiera ich podczas kontroli na trasach międzynarodowych. O ile sami kierowcy zajmujący się przewozem nie są zobligowani do znajomości języków obcych, tak w przypadku spedytorów jest to wysoce pożądane. Poza tym w ich pracy przydają się także zdolności analityczne oraz wysokie umiejętności komunikacyjne – spedytor pomaga niekiedy kierowcom w załatwianiu niezbędnych formalności i pełni funkcję doradczą.

Pozostałe obowiązki spedytora to kompleksowa obsługa klientów, pozyskiwanie nowych współprac oraz wybranie najodpowiedniejszego środka transportu dla konkretnego ładunku. Warto także wspomnieć o całościowym zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz sprawowanie kontroli nad powierzonym ładunkiem i monitorowanie terminowości dostawy.

Jak działa firma spedycyjna?

Sposób, w jaki działa firma spedycyjna jest uzależniony choćby od tego, jakie zlecenia obsługuje. Specyfika pracy będzie inna w przypadku obsługi zleceń krajowych i międzynarodowych, a może zleceń mieszanych.

W ramach spedycji krajowej działania skupiają się na organizacji przewozów w obrębie jednego państwa. W ramach kooperacji z przewoźnikami następuje też relokacja ładunków we wskazane miejsce. W przypadku realizacji spedycji krajowej jednym z głównych celów jest redukcja kosztów przy zachowaniu terminowości i bezpiecznej dostawy.

W spedycji międzynarodowej dochodzi do konieczności zorganizowania transportu na obszarze kilku państw. Jest to związane z importem oraz eksportem towarów.

Spedycja mieszana obejmuje z kolei pewne dodatkowe czynności, które poza koordynacją transportu są związane także z innymi usługami, np. wyborem właściwego środka transportu.

Powyższa charakterystyka powinna raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące tego, kiedy mamy do czynienia z firmą spedycyjną, a kiedy z transportową. Udana współpraca z doświadczonym spedytorem oraz zaufanym przewoźnikiem to synonim terminowej dostawy.

Polecamy:
Organizacje w świecie VUCA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com