Executive Search – obawy, z którymi trzeba się zmierzyć podczas rekrutacji

Idealne projekty rekrutacyjne to takie, które przebiegają bezproblemowo i kończą się zatrudnieniem odpowiedniego kandydata. Jednak warto mieć świadomość, że od czasu do czasu mogą pojawić się także pewne trudności.

Poniżej znajdziesz 4 wyzwania, z którymi najczęściej spotykaliśmy się w CTER. Na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia opracowaliśmy również zbiór dobrych praktyk radzenia sobie w tego typu wymagających sytuacjach.

Jakie są główne wyzwania podczas rekrutacji Executive Search?

 1. Budżet dedykowany na dane stanowisko odbiega od oczekiwań kandydatów.
 2. Kandydat (odpowiedni na dane stanowisko) odrzuca ofertę tuż przed podjęciem pracy.
 3. Podczas procesu rekrutacji zmienia się strategia organizacji, co ma wpływ na zakres zadań przewidzianych na konkretnym stanowisku.
 4. Brak dobrze dopasowanych kandydatów lub osoby bez doświadczenia w danej branży.

Obawy przed niespełnieniem warunków finansowych stawianych przez kandydatów.

Powody są najczęściej dwa. Pierwszy dotyczy nietypowych stanowisk w mało znanych branżach. Drugi jest związany z konkretnymi wymaganiami.

Na problemy napotykamy, gdy:

 1. znajomość konsultanta na temat danego stanowiska lub branży Executive Search jest niewystarczająca,
 2. kandydat proponuje kwotę przekraczającą wskazany przedział.

Co wtedy należy zrobić?

Zachęcamy do zadania sobie pięciu pytań, których kolejność nie jest przypadkowa. W efekcie pomoże ona w podcięciu ostatecznej decyzji.

 1. Ile wynosi górny limit możliwości finansowych firmy, którego nie możemy przekroczyć?
 2. Które z naszych oczekiwań dotyczących doświadczeń i kompetencji są najważniejsze?

Czy są takie, które można potraktować jedynie jako pożądane, ale nie kluczowe? Czy mamy środki aby zainwestować w rozwój kandydata, tak aby nabył daną umiejętność?

 1. Czy istnieje alternatywa? Może da się dostosować zakres zadań, w taki sposób aby część z nich oddelegować do innych zespołów?
 2. Czy praca wymaga stałej obecności w siedzibie firmy? Czy możliwa jest zmiana trybu pracy np. na pracę zdalną lub w modelu hybrydowym?
 3. Czym jest nasze EVP (employer valueproposition)? Czy dysponujemy argumentami, które zachęcą kandydatów oraz spowodują, że zgodzą się obniżyć swoje wymagania finansowe?

Te kwestie warto dokładnie omówić na początku współpracy z firmą Executive Search. Jeżeli obie strony będą świadome wyzwań znacznie ułatwi to współpracę.

W CTER staramy się skontaktować z potencjalnymi kandydatami na początku projektu (w trakcie pierwszych 2–3 tygodni). Pomaga to poznać ich bieżące wymagania finansowe.

Szybka weryfikacja rynku, aby poznać faktyczny poziom oczekiwań kandydatów i sprawdzić jego zgodność z budżetem, którym dysponuje klient, jest wartością dodaną prowadzonego projektu.

Więcej szczegółów o dodatkowych korzyściach, które jako klient możesz zyskać we współpracy z firmą headhunting’ową, znajdziesz w naszym Przewodniku po Rekrutacji Menadżerskiej.

Obawy przed rezygnacją „last minute”.

Najbardziej skuteczne metody minimalizowania ryzyka to:

 1. Bardzo dobry i stały kontakt konsultanta z kandydatami. Ciągłe badanie zaangażowania oraz poziomu motywacji kandydatów do zmiany pracy.
 2. Szybkie tempo działania. Determinacja w pozyskiwaniu kandydata może zbudować zaangażowanie i relację pomiędzy konsultantem a kandydatem.
 3. Poznanie tego co motywuje kandydata.
 4. Zaoferowanie umowy przedwstępnej (zamiast listu intencyjnego).

Wspomniane sposoby nie dadzą jednak pewności, że rezygnacja nie wystąpi. Jeśli jednak do tego dojdzie warto dopytać i otrzymać feedback od kandydata. Można wtedy zmienić narrację w opowieści o kontekście procesu rekrutacji i przedstawić ją pozostałym kandydatom.

Obawy przed zmianami w organizacji, która rekrutuje

Podczas rekrutacji w organizacji mogą zajść duże zmiany takie jak brak wakatu, na który rozpoczęliśmy nabór. Zazwyczaj wiąże się to z zakończeniem projektu, dlatego warto zawrzeć taki scenariusz w umowie o współpracy.

Czasem dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana profilu poszukiwanego kandydata. Może to wpływać na konieczność powrotu do opracowanej listy branż i firm. Jeśli zmiany w tej liście są istotne, zazwyczaj trzeba uruchomić nowe projekty. Wówczas przeprowadzamy dalszą identyfikację kandydatów.

Pomocna jest również szczera i otwarta komunikacja z konsultantem Executive Search. Partnerska współpraca umożliwia wypracowanie optymalnego modelu projektu. Jest to ważne także po to, aby ustalić w jaki sposób komunikujemy się z kandydatami i rynkiem. Pomaga także w dbaniu o wizerunek firmy rekrutacyjnej, a także organizacji.

Obawy o brak kandydatów spełniających wymagania.

Nawet współpraca z firmą headhunting’ową nie daje gwarancji, że dotrzemy do kandydatów spełniających długą listę wymagań.

Co wtedy?

 1. Praca nad oczekiwaniami

Warto ponownie przeanalizować nasze oczekiwania. Oprócz nich liczy się także postawa kandydata, jego potencjał i motywacja. Często kompetencje można nadrobić dzięki szkoleniom. Można także skontaktować się z osobami, których oczekiwania są wyższe od tych wstępnie zakładanych.

 1. Poszerzenie rynku potencjalnych kandydatów

W tym wypadku warto się przyjrzeć doświadczeniu kandydatów. Czy mają za sobą podobne wyzwania? A może kontekst organizacyjny był podobny?

Należy się tu skupić na zdiagnozowaniu potencjału, chęci do zmiany, elastyczności oraz umiejętności uczenia się. Pozwala to kandydatom przełożyć swoje rozwiązania i doświadczenia na wyzwania w odmiennej branży.

Podsumowując – zaufanie, partnerskie relacje oraz otwarta komunikacja z firmą, która prowadzi proces rekrutacyjny. Tylko tyle (i aż tyle!) wystarczy, aby stawić czoła wyzwaniom i obawom związanym z rekrutacją odpowiednich kandydatów.

Polecamy:
PIT online – jak go rozliczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com