Excel jako narzędzie controllingu w przedsiębiorstwie

W czasach transformacji cyfrowej prowadzenie firmy wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Choć dawniej było to niemożliwe, dziś, za sprawą jednego, kompleksowego narzędzia można gromadzić, przetwarzać i analizować praktycznie niezliczone ilości danych. Narzędziem tym jest dobrze znany i chętnie używany przez ponad miliard (!) osób na świecie, Microsoft Excel. Wielu właścicieli firmnie wyobraża sobie bez niego codziennej pracy biurowej, m.in. dlatego, że może być wykorzystywany jako niezawodne narzędzie controllingu w przedsiębiorstwie.Do czego jeszcze może się przydać w firmie i dlaczego warto zapisać się na kursy z Excela?

Excel – do controllingu i budowania przewagirynkowej

Dziś jednym z najczęstszych wymagań stawianych kandydatom do pracy, jest praktyczna znajomość arkusza kalkulacyjnego Excel. Wiedza na poziomie podstawowym jest niezbędna do wykonywania codziennych obowiązków biurowych, natomiast zaawansowana, zdobyta np. na kursach Excela, daje realną przewagę nad konkurencją.Logistycy, pracownicy administracyjni i biurowi, analitycy biznesowi, księgowi, menedżerowie to tylko przykładowe zawody, w których wiedza z zakresu Excela przydaje się na co dzień.Dziękizaawansowanym funkcjom matematycznym, narzędzie pozwala tworzyć m.in. symulacje, wizualizacje i szybkie raporty z użyciem tabel przestawnych.

Narzędzie to posiada również wiele funkcji przydatnych w nowoczesnym controllingu. Należą do nich m.in. funkcje tekstowe i matematyczne, statystyczne, a także daty i czasu. Najlepszym sposobem na ich opanowanie, jest praktyka – można co prawda próbować zdobyć ją samodzielnie, ale dużo lepszym pomysłem, jest zapisanie się na kurs Excela z doświadczonymi ekspertami.

Profesjonalne kursy z Excela – dla kogo?

Różnego rodzaju kursy z Excela, a zwłaszcza te, skupiające się na controllingu (np. https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/kompendium-narzedzi-nowoczesnego-controllingu,311/), to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które zawodowo zajmują się finansami bądź rachunkowością. To także idealna propozycja dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o programie i w praktyce nauczyć się:

  • wykorzystywać funkcje stosowane w controllingu i budować modele finansowe, np. do rozliczania budżetu głównego i budżetów cząstkowych, a także modele planowania płynności firmy;
  • tworzyć tabele przestawne w raportowaniu i analizie danych;
  • wizualizować dane i tworzyć dashboardy w Excelu;
  • stosować Excel BI i Power Querydo prac analitycznych;
  • wykorzystywać narzędziePower Pivot;
  • samodzielnie budować modele danych i dashboardów;
  • pracować na danych w KNIME i SQL Management Studio.

Tak zaawansowane kursy z Excela to potężna dawka wiedzy, która umiejętnie wykorzystana,zaprocentuje. Zdobyte w ten sposób umiejętności, pozwolą m.in. na szybkie i bezbłędnie pobieranieorazobrabianie rozmaitych danych, a także automatyzowanie praczwiązanych z tworzeniem różnego rodzaju raportów.

Excel do wizualizacji danych

W controllingu ogromne znaczenie mają dane, jednak trzeba pamiętać, że sam zbiór liczb to niekiedy za mało. Microsoft Excel jest więc narzędziem idealnym do tego, aby zebrane dane i wnioski przedstawić w atrakcyjny i zrozumiały dla wszystkich sposób. W tym celu, warto korzystać z takich funkcjonalności Excela, jak wykresy 3D, słupkowe czy kołowe, infografiki przedstawione w ciekawy sposób czy tabele zpodsumowaniem najważniejszych informacji.

Kursy Excel – budowanie silnego i samowystarczalnego zespołu

Excel to bez wątpienia program, bez którego wiele procesów w firmie, byłoby niemożliwych do zrealizowania. Przede wszystkim pomaga usprawnić księgowość oraz sprawozdawczość, ale jest także przydatny do wielu innych prac biurowych, np. ułatwia rozliczanie faktur. Jego możliwości są niemal nieograniczone, a wszystko to dzięki zaawansowanym funkcjom i algorytmom. Aby więc jak najpełniej korzystać z funkcjonalności, jakie daje to narzędzie, warto lepiej je poznać, np. podczas wspomnianych jużkilkudniowych kursów z ekspertami.

Dzięki tego typu szkoleniom, nie będzie konieczności m.in. zlecania tworzenia profesjonalnych dokumentów firmom zewnętrznym, co z reguły jest czasochłonne (wymaga choćby regularnej kontroli, wymiany maili, telefonów itd.) i drogie. Wykwalifikowana i przeszkolona kadra, która dobrze wie, jak w praktyce wykorzystać Excela, może tego typu dokumentację przygotować dla swojego pracodawcy samodzielnie – uwzględniając przy tym wszystkie jego potrzeby. To zaś będzie ważnym krokiem do usprawnienia pracy w całej firmie.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com