Etyka biznesu w Polsce

Wolny rynek w Polsce ciągle odczuwa wpływ lat komunizmu. Mimo wielu reform gospodarczych, rzeczą, której nie udało się ciągle zmienić są przekonania społeczne dotyczace biznesu. Wielu Polaków źle myśli o bogatych opierając się na stereotypach. Zamożność często kojarzona jest z nieuczciwym postępowaniem (mówiąc delikatnie). Zapewne są zrówno dobrzy, jak i źli przedsiębiorcy. Praktyka pokazuje jednak, że oszustwami, wyzyskiem i “kreatywną kięgowością” nie da się utrzymać dobrobytu przez długi okres.

Pieniądze nie czynią ludzi ani dobrymi, ani złymi

Często słyszy się, że bogactwo “psuje” człowieka. Osoby z klasy średniej postrzegają osoby majętne jako samolubne i żyjące w innym świecie. Chęć zarabiania pieniędzy jest natomiast kojarzona z chciwością. Jest to niezwykle krzywdzące dla wielu osób. Prawda jest taka, że to, czy człowiek jest dobry, czy zły nie zależy od grubości portfela. Powodzenie materialne może jednak wyostrzyć pewne cechy charakteru, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Etyka w biznesie się opłaca

Coraz więcej przedsiębiorców stara się promować dobre praktyki w zakresie etyki w biznesie. Również w Polsce powstają organizacje zajmujące się szerzeniem wiedzy na ten temat. Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują informacji dotyczących etycznego prowadzenia biznesu. Coraz chętniej też przeprowadzane są audyty etyczne. Przykładem takiej certyfikacji jest SMETA dotycząca handlu dla członków SEDEX. Jest to międzynarodowa organizacja wspierająca etyczne praktyki biznesowych w łańcuchu dostaw. Podczas audytu SMETA kontrolowane są takie obszary jak: standardy pracy, BHP, praktyki środowiskowe i biznesowe. Inną formą wspierania etyki w biznesie jest organizacja różnego rodzaju prestiżowych wydarzeń dla przedsiębiorców. W Polsce Forum Odpowiedzialnego Biznesu organizuje konkursy, których celem jest nagradzanie firm zaangażowanych we wdrażanie idei odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.  Obecnie coraz więcej klientów zrwaca uwagę na certyfikaty oraz wyróżnienia, wybierając produkty. Zaangażowanie w tym obszarze może się, więc opłacać nie tylko wizerunkowo, ale także czysto ekonomicznie.

Zobacz więcej: ETI Base Code – kodeks etyczny dla każdej organizacji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com