Emisja CO2 stała się w ostatnich latach jednym z głównych tematów poruszanych w trakcie dyskusji o zmianach klimatycznych oraz szkodliwym wpływie ludzkiej działalności na środowisko naturalne. Kolejne kraje zastanawiają się nad ograniczeniem używania paliw kopalnych i przestawienia głównych gałęzi gospodarki na bardziej ekologiczne, chodzi tutaj głównie o odnawialne źródła energii, takie jak wiatr czy słońce. Jednak na razie są one dość drogie zarówno we wdrożeniu, jak i w obsłudze, dlatego też pojawia się pytanie o inne rodzaje paliw, które mogłyby jednocześnie zapewniać wydajność na poziomie dotychczasowych, a z drugiej strony być bardziej ekologicznymi.
Czy energetyka gazowa rozwiąże problem z CO2
Poszukując alternatywy dla paliw kopalnych, często wymienia się możliwości związane z szeroko rozumianym gazownictwem. Gaz ziemny odznacza się o wiele niższym poziomem emisji dwutlenku węgla, prawie o połowę niższym od węgla kamiennego. Jest także znacznie wygodniejszy w codziennym użytkowaniu, np. piece w domach jednorodzinnych zasilane gazem ziemnym nie wymagają ciągłej kontroli oraz dokładania opału. Paliwo doprowadzane jest z sieci miejskiej i może być także używane nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do podgrzewania wody użytkowej.
W odróżnieniu od alternatywnych paliw, takich jak energia wiatrowa lub fotowoltaika, instalacje gazowe nie wymagają specjalnej infrastruktury w postaci masztów lub dużej nasłonecznionej powierzchni. W związku z tym jest to nie tylko wygodny, ale i stosunkowo tani sposób ogrzewania domów. Dla wielu właścicieli nieruchomości jest to nadal czynnik najważniejszy. Póki koszt związany z instalacją nowoczesnych konstrukcji będzie wysoki, to nie może być mowy o powszechnym przestawieniu się odbiorców indywidualnych na odnawialne źródła energii. Kotły gazowe mają jeszcze jedną zaletę — bez przeszkód można połączyć je zarówno z panelami słonecznymi, jak i wiatrakami, tworząc wydajną, ekologiczną i gwarantującą samowystarczalność instalację.
Kilka wątpliwości
Jednak jest kilka kwestii, przez które energetyka gazowa nie może być traktowana jako panaceum na szkodliwe działanie gospodarki opierającej się na węglu kamiennym. Po pierwsze znane i zbadane złoża gazu ziemnego szacowane są na około 850 bln m³, co wystarczy przy wzrastającym zapotrzebowaniu na ten surowiec, na mniej niż na dwieście nadchodzących lat.
Kolejnym problemem, jaki pojawia się w kwestii wydobywania i korzystania z gazu ziemnego jest ciągły wzrost kosztów wydobywczych, przetwórstwa i przechowywania surowca. W pewnym momencie stanie się to mniej opłacalne niż tworzenie przyjaznych środowisku i dofinansowanych z różnego rodzaju źródeł instalacji opartych na alternatywnych paliwach odnawialnych.
Gdzie szukać informacji o energetyce gazowej
Na razie jednak produkcja gazu oraz jego zużycie zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i instytucjonalnych rośnie i przynosi wymierne zyski podmiotom związanym z tą gałęzią gospodarki. Wszyscy zainteresowani tą tematyką oraz innymi zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianą energetyką, oraz jej wpływem na nasze środowisko powinni odwiedzić portal Cleaner Energy. Znajduje się tam szereg ciekawych informacji, wywiadów oraz artykułów dotyczących czystej, ekologicznej i przyjaznej człowiekowi energetyki. Polecamy zwłaszcza dział poświęcony sprawom związanym z gazownictwem (https://cleanerenergy.pl/gaz/rynek-gazu/). Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy i ciekawych danych oraz profesjonalnych analiz rynku.