Employer branding: podstawy pojęcia i praktyczne realizacje

Współczesny rynek pracy okazuje się trudny nie tylko dla pracownika, ale także dla przedsiębiorstwa, które chce zatrudniać fachowców z danej dziedziny. W związku z nadmiarem humanistów, przy jednoczesnym niedoborze osób o wykształceniu technicznym, firmy muszą stosować nowoczesne formy przyciągania profesjonalistów nie tylko poprzez względy ekonomiczne, ale również tak zwany employer branding.

Employer branding we współczesnych przedsiębiorstwach

Można powiedzieć, że employer branding to oferta, jaką firma przygotowała na potrzeby zwerbowania pracownika: zawiera nie tylko samą informację na temat pracodawcy (prestiż, ścieżki kariery, możliwości rozwoju, szkolenia) ale także wszelkiego rodzaju benefity, niekoniecznie związane z samym wykonywaniem konkretnego zawodu. Dobrym przykładem mogą tu być choćby profity, jakie firmy oferują w ogłoszeniach o pracę na portalach w rodzaju pracuj.pl: jest tam określona nie tylko sama praca , ale również przywileje, na jakie może liczyć pracownik. W zależności od firmy będzie to na przykład pakiet zajęć sportowych, opieka medyczna, dofinansowanie do wczasów, wyprawka dla dziecka, strefa relaksu w miejscu pracy, darmowe przekąski i tym podobne.

Employer branding w praktyce

Kiedy zaczynamy studiować współczesne oferty pracy, szybko zorientujemy się, że liczące się firmy zapewniają nie tylko godziwe wynagrodzenie, ale premiują swoich pracowników na wiele sposobów, poprzez m.in.:

● szkolenia prowadzone wewnątrz firmy oraz przez podmioty zewnętrzne;
● dofinansowanie do kursów językowych bądź studiów;
● premiowy system wynagrodzenia, gdzie poza gwarantowaną podstawą otrzymujemy także część zależną od naszego zaangażowania w pracę;
● ofertę socjalną (dopłata do wczasów, refundacja wyprawki dziecięcej, paczki świąteczne);
● kartę multisport i prywatną opiekę medyczną.
Według prognoz na najbliższe lata w Polsce ciągle będziemy obserwować zbyt niską podaż pracowników, przez co employer branding będzie jednym ze skuteczniejszych narzędzi, które zapewnią firmie lojalnych specjalistów.

Podsumowanie

Współcześnie praca to nie tylko klucz do zdobycia wynagrodzenia: w dobie braków odpowiednio wykształconych i doświadczonych kandydatów coraz większą rolę odgrywają zagadnienia, które zbiorczo określamy mianem employer brandingu. Warto pamiętać, że termin ten obejmuje nie tylko wymienione wyżej bonusy, dzięki którym firma jest w stanie przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników, ale również trudniejsze do wykazania walory niematerialne, takie jak poczucie zadowolenia z pracy dla danego przedsiębiorstwa i świadomość współtworzenia jego polityki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com