Email marketing – czy nadal się sprawdza?

Wiadomości email pozostają wciąż jednym z najczęściej stosowanych kanałów kontaktowych w biznesie. Przydają się do prostej wymiany informacji, a także od wielu lat wykorzystuje się je w email marketingu.

Czy rzeczywiście takie rozwiązanie jest skuteczne i kiedy tak naprawdę warto zdecydować się na użycie email marketingu w swojej firmie? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Czym jest email marketing?

Na początek zacznijmy od prostej teorii. Czym w ogóle jest email marketing? Tym mianem określa się rodzaj marketingu bezpośredniego. Narzędziem do komunikacji między firmą klientami w tym przypadku jest poczta elektroniczna.

Zadaniem email marketingu jest tworzenie relacji z klientami, budowanie rozpoznawalności marki, a także finalnie, generowanie sprzedaży.

Jak podają statystyki, na całym świecie skuteczność wiadomości email dla marketingu to ok. 25%. W połączeniu z innymi kanałami informacyjnymi lub narzędziami promocyjnymi, wiadomości mailowe pozwalają zatem uzyskać dobre rezultaty i doprowadzić do rozwoju przedsiębiorstwa. O różnych sposobach dotarcia do klientów, w tym o mailingu, można więcej przeczytać na stronie: https://adriankolodziej.pl.

Największe zalety email marketingu

Czym wyróżnia się email marketing, że od lat cieszy się aż tak dużą popularnością? Jego największą zaletą są oczywiście niskie koszty kampanii marketingowej. Jeśli bowiem posiada się własną bazę klientów, to jedynym obciążeniem jest inwestycja finansowa w program do mailingu oraz czas poświęcony na przygotowanie ciekawych i profesjonalnych treści.

Nie da się również odmówić emailom dużego zasięgu. Szybko i sprawnie da się dotrzeć do wybranej grupy klientów, poszukujących konkretnych informacji. Pomimo masowości działania nowoczesne narzędzia pozwalają na spersonalizowanie każdej wiadomości i umieszczenie w niej np. imienia odbiorcy, co jest dobrze odbierane przez adresatów oraz zwiększa współczynnik zwrotu z inwestycji.

Nowoczesne programy do mailingu przynoszą również szereg ułatwień w codziennej pracy. Wiele zadań można łatwo zautomatyzować, co skraca czas potrzebny na przekazanie istotnych informacji do klientów. W efekcie działa się sprawniej, skuteczniej i wygodniej.

Ograniczenia emaili a nowoczesny marketing

Email marketing ma oczywiście również słabsze strony. W natłoku codziennych informacji, które spływają na skrzynki pocztowe, odbiorcy często nie są w stanie sprawdzić i przeczytać każdej wiadomości. Wiele z nich od razu trafia do kosza. By zyskać uwagę odbiorcy, trzeba zatem znaleźć skuteczny sposób na to, by się wyróżnić i przykuć ich uwagę.

Nieodpowiednio przygotowany mailing lub wiadomości wysyłane zbyt często mogą również doprowadzić do zupełnie przeciwnego efektu niż w zamierzeniu marketingowców. Zirytowany klient zazwyczaj wypisuje się od razu z listy mailingowej i niechętnie powraca do kontaktów z daną firmą. Trzeba zatem zachować ostrożność oraz działać zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami konkretnej grupy odbiorców.

Nowoczesny email marketing – czy warto?

W wielu branżach mailing pozwala szybko i skutecznie przekazywać informacje do wielu odbiorców. Daje dobre rezultaty i sprawia, że klienci wchodzą chętnie na stronę, by sprawdzić ofertę, poznać nowości itp.

Dobrze prowadzony email marketing to proste w użyciu i skuteczne narzędzie komunikacyjne, które potrafi przynieść wiele korzyści w biznesie. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że jest prowadzony z głową i zdrowym rozsądkiem.

Polecamy:
Oczyszczacz powietrza do biura to dobra inwestycja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com