Elementy złączne do konstrukcji drewnianych – wkręty do drewna

Konstrukcje drewniane wykonywane są zarówno przez specjalistyczne firmy, jak i prywatnych odbiorców. Meble, stelaże, tarasy, a także różnego typu inne konstrukcje drewniane – mogą stanowić zarówno źródło dochodu jak i kreatywne hobby. By tworzona konstrukcja była wytrzymała, stabilna i użyteczna, w jej tworzeniu należy wykorzystać odpowiednie elementy złącznie. Do najpopularniejszych należą wkręty do drewna, o których opowiemy nieco więcej poniżej. Dowiesz się – jakie rodzaje wkrętów do drewna znajdziesz w sklepach oraz na co zwrócić uwagę w czasie zakupu.

Wkręty do drewna – elementy złączne praktyczne i estetyczne

Wkręty do drewna to elementy łączne, za pomocą których można łączyć i stabilizować konstrukcje drewniane. Temat łączenia drewna i tworzenia różnych konstrukcji drewnianych jest bardzo eksploatowany. Od stosowanych elementów złącznych oczekuje się, że będą łączyć elementy szczelnie i mocno, aby przylegały do siebie możliwie jak najstabilniej.

W wielu konstrukcjach istotne są przy tym nie tylko parametry praktyczne, ale także estetyczne. Oczywiście, wszystko zależy od oczekiwać osoby, będącej odbiorcą takiej konstrukcji drewnianej. Jeśli poszczególne jej elementy złączne będą widoczne – jak na przykład w przydomowych tarasach drewnianych – wówczas lepiej będzie zainwestować w elementy złączne o połyskliwej powierzchni lub estetycznym kolorze.

Najczęściej wykorzystywane typy wkrętów do drewna

Wkręty do drewna są uważane za jeden z najskuteczniejszych sposobów na tworzenie konstrukcji stabilnych i wytrzymałych. Są zdecydowanie trwalsze niż większość konstrukcji stawianych przy użyciu gwoździ. Dlatego znajdują chętnie zastosowanie w branży remontowej i budowlanej.

Większość dostępnych wkrętów mieści się w przedziale od 30 do nawet 320 milimetrów długości. Średnica wkrętów waha się od 0,5 do 6 milimetrów. Dostępne produkty można podzielić także na wkręty zwykłe oraz wersje samowiercące. Pierwsze z nich wymagają wydrążenia w drewnie otworu. Drugie natomiast wyposażone są w specjalny szpic, który ułatwia wchodzenie w strukturę drewna. Dzięki temu są łatwe w użyciu i chętnie wybierane zarówno przez fachowców jak i odbiorców niespecjalistycznych.

Wkręty bezpieczne i wytrzymałe na lata. Jak je znaleźć?

Każdy producent wkrętów do drewna reklamuje swoje wyroby jako najlepsze. Przeglądając dostępne oferty, warto jednak zwrócić uwagę na kilka cech, które pomogą nam upewnić się, że kupujemy wkręty solidne, wysokiej jakości.

Przede wszystkim – sprawdź, czy są to wkręty zabezpieczone przed procesem rdzewienia. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się wkręty mosiężne lub o chromowanej powierzchni, a także wkręty pokryte warstwą ocynku. Ta ostatnia jest ważna w przypadku konstrukcji wystawionych na działanie warunków atmosferycznych, opadów i wilgoci.

W przypadku konstrukcji na świeżym powietrzu, w których wkręty pozostają bez osłony, warto wybrać produkty pokryte lub wykonane z materiałów kwasoodpornych. Będą zdecydowanie bardziej wytrzymałe i żywotniejsze, niż ich konwencjonalne odpowiedniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com