Ekspansja międzynarodowa – czy warto się na nią zdecydować?

Wiele mówi się o tym, jakie korzyści można osiągnąć z wchodzenia na rynki zagraniczne. Z drugiej jednak strony na taki krok wciąż decyduje się niewielu przedsiębiorców, głównie ze względu na koszty oraz z bardziej prozaicznego powodu, jakim jest strach przed nieznanym. Czy warto zdecydować się na ekspansję międzynarodową? Jakie posiada ona wady i jakie korzyści można z niej czerpać?

Dobre warunki do prowadzenia biznesu

Polska nie jest krajem, w którym przedsiębiorcy mają dobre warunki do prowadzenia i rozwijania swojego biznesu. Skomplikowany system podatkowy, wysokie obciążenia, a także często zmieniające się prawo sprawiają, że trudno jest zaplanować większe przedsięwzięcia w perspektywie nawet kilku lat. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorców rozważa możliwość ekspansji międzynarodowej i założenia firmy w innym kraju, na przykład w Hiszpanii. Duży rynek zbytu, a także przyjazne warunki do prowadzenia biznesu sprawiają, że spółka w Hiszpanii staje się naprawdę opłacalna. Pozwala ona przede wszystkim na optymalizację podatkową, co w Polsce staje się właściwe niemożliwe, bowiem za wszelkie podejmowane działania przedsiębiorca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Aby założyć i zarządzać spółką w Hiszpanii, wcale nie trzeba zmieniać miejsca zamieszkania – obecnie dysponujemy bowiem licznymi narzędziami, które umożliwiają pracę zdalną, a nawet zdalne zarządzanie firmą czy zespołem. Warto jednak nawiązać współpracę z dobrą kancelarią, która podpowie jak założyć spółkę w Hiszpanii oraz pomoże w prowadzeniu jej bieżących spraw urzędowych.

Spółka zagranicą – czy warto?

Wiadomo już, jakie korzyści pociąga za sobą założenie firmy w innym kraju. Z drugiej jednak strony warto zdać sobie sprawę także z wad takiego rozwiązania. Przede wszystkim właściciel firmy musi liczyć się z kosztami – choć samo założenie spółki nie wymaga dużych nakładów finansowych, to jednak będzie trzeba pokryć wynagrodzenie pośredników, którzy pomogą dopełnić wszelkich formalności. Przedsiębiorców bardzo często hamuje strach przez nieznanym – ostatecznie dobrze znamy polskie realia, które często są dalekie od tych, jakie panują w obcych krajach. Właściciel firm boją się więc, że ich biznes wcale nie odniesie sukcesu, a wręcz przeciwnie, pociągnie za sobą znaczne koszty bez przynoszenia oczekiwanych zysków. Na szczęście i w tej materii możemy liczyć na pomoc. Wystarczy tylko nawiązać współpracę z polską firmą marketingową, która działa poza granicami kraju. Dzięki temu łatwiej będzie sprostać oczekiwaniom zagranicznych klientów. Warto mieć świadomość, że ekspansja międzynarodowa powoli staje się koniecznością. Firmy, które chciałyby zdobywać nowych klientów, będą musiały wchodzić na obce rynki, gdyż rynek kraju powoli nasyca się wszelkiego rodzaju towarami i usługami. Należy więc szukać klientów tam, gdzie jest popyt na to, co oferuje nasza firma. Na początek dobrze jest jednak zatrzymać się na Europie, bowiem o wiele łatwiej będzie nam znaleźć pośredników, a także  – w razie potrzeby – udać się w delegację do miejsca, w którym prowadzimy działalność.

Polecamy:
Kiedy software house powinien tworzyć aplikację dedykowaną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com