Zastanawiasz się, czy ekologiczne biuro może być opłacalne? Oczywiście, że tak! Wdrożenie niektórych ekologicznych rozwiązań może być kosztowne na początku, ale w dłuższej perspektywie pozwalają zaoszczędzić pieniądze. A to tylko jeden z aspektów ekologii, bo przecież nie należy zapominać, że rozwiązania ekologiczne mają przysłużyć się także dobru naszej planety, na czym zyskujemy wszyscy.
Co jest opłacalnego w ekologii?
Ekologia i ekonomia idą w parze i bierze się to z samej natury tych zjawisk. W jaki sposób? Otóż ekologia nastawiona jest na oszczędność zasobów materialnych. Ich oszczędność ma też wymiar czysto ekonomiczny – pozwala obniżyć rachunki. Jeśli ekologiczne biuro pozwala oszczędzać wodę czy prąd, jednocześnie pozwala obniżyć rachunki za te media.
Weźmy za przykład żarówkę. Żarówki energooszczędne są nieco droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki, jednak zużywają mniej energii, wykorzystują ją bardziej efektywnie, a do tego zazwyczaj działają dłużej. Gdy sięgasz po żarówki energooszczędne ze sklepowej półki, może się wydawać, że płacisz więcej, ale biorąc pod uwagę, że kupujesz je rzadziej (bo wolniej się zużywają), a do tego pobierać będą mniej energii, to z perspektywy na przykład dekady – Twoje wydatki na oświetlenie biura będą dużo niższe, niż gdybyś co chwilę kupował żarówki tańsze, ale zużywające więcej prądu. Często właśnie w ten sposób działają ekologiczne rozwiązania w biurze – opłacają się długoterminowo.
Rodzaje zasobów w biurze
Ekologiczne biuro to właśnie takie, w którym zasoby nie są marnowane. Przy czym myślenie o ekologii w biurze powinno być raczej holistyczne – wprowadzenie pojedynczego rozwiązania nie będzie miało większego skutku, natomiast ich kumulacja powinna być zdecydowanie odczuwalna.
O jakich zasobach możemy mówić w kontekście ekologicznego biura? Będą to przede wszystkim media takie jak prąd i woda. Ograniczenie ich zużycia jest ekologiczne, natomiast przełożenie tego na aspekt ekonomiczny wydaje się jasne, zwłaszcza w perspektywie opisanego wyżej przykładu żarówek. Warto pamiętać, że do tych mediów zalicza się również ogrzewanie, klimatyzacja czy wentylacja, bo i one zużywają wodę/energię elektryczną.
Osobnym działem, w którego obrębie można wprowadzić zmiany, by stworzyć u siebie ekologiczne biuro, jest obieg dokumentów – jeden z głównych aspektów funkcjonowania większości biur.
Praktyczne sposoby na ekologiczne biuro
Zacznijmy zatem od wspomnianego obiegu dokumentów. Łatwo zmniejszyć ilość zużywanego papieru poprzez zmiany ustawienia druku – na przykład zmniejszenie rozmiaru czcionki, zmniejszenie marginesów, a przede wszystkim – ustawienie druku dwustronnego. Pozwoli to też zaoszczędzić miejsce składowania dokumentów. Warto przy tym postawić na papier z odzysku. Jednak nic tak nie zredukuje zużycia papieru, jak digitalizacja, to znaczy przejście na dokumenty w formie elektronicznej, które wcale nie muszą być drukowane, a składowane w dużych ilościach mogą być np. na zewnętrznych nośnikach.
Pomysłów na oszczędność prądu i wody jest wiele. W przypadku oświetlenia warto wykorzystywać światło dzienne poprzez ustawienie mebli biurowych w taki sposób, by pracownicy mieli maksymalny dostęp do naturalnego (i darmowego) światła słonecznego. Tradycyjne żarówki warto wymienić na żarówki energooszczędne, a oświetlenie projektować tak, by mogło działać częściowo, kiedy potrzebne jest tylko słabsze doświetlenie. Energię elektryczną można też oszczędzać poprzez wybór odpowiednich urządzeń – od kopiarki po czajnik elektryczny energooszczędny. Natomiast do oszczędzania wody świetnie sprawdzi się zmywarka (którą także warto przestawić na tryb ekologiczny). Należy jedynie uwrażliwić pracowników, by włączali ją przy pełnym załadunku.
Ekologiczne rozwiązania w biurze dobrze się sprawdzają – pozwalają na oszczędności, a przy tym inwestują w naszą ekologiczną przyszłość. Dają też dobry przykład – uczą pracowników dobrych nawyków, które niejednokrotnie „zanoszą” do swoich domów i zaczynają stosować w życiu prywatnym.