Ekologia w firmie – czyli jak uczynić nasze miejsce pracy przyjaznym dla środowiska?

Bycie eko to nie tylko moda, ale również styl życia, który zatacza coraz szersze kręgi. Coraz więcej osób doskonale zdaje sobie sprawę, że warto na co dzień żyć w zgodzie ze środowiskiem i na miarę możliwości dbać o nie zarówno w domu, jak i poza domem. Warto o tym pamiętać także w czasie pracy – w naszych biurach czy innych pomieszczeniach zawodowych spędzamy bowiem jedną trzecią życia.

Ekologia powinna być dla nas ważna zarówno w domu, jak i w firmie. Choć wydawałoby się, że działania jednej osoby nie są w stanie znacząco wpłynąć na poprawę jakości i czystości środowiska, w rzeczywistości takie jednostkowe zachowania, jeśli są powielane przez tysiące osób, mają ogromną moc. Jak zadbać o ekologię w miejscu pracy? Możliwości mamy całkiem sporo. Warto zacząć chociażby od wody, która w firmie wykorzystywana jest na co dzień. Zamiast wody w plastikowych butelkach warto zainwestować w filtry, które sprawiają, że woda z kranu również sprawdza się jako codzienny napój. W dużych firmach jest to oszczędność co najmniej kilkudziesięciu lub nawet kilkuset plastikowych butelek dziennie. W skali roku dbałość o środowisko jest już więc całkiem znacząca.

Warto oszczędzać energię

Energia pochodząca z konwencjonalnych źródeł nie tylko jest na wyczerpaniu, ale również powoduje emisję ogromnej ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Warto więc zadbać przede wszystkim o energooszczędność. W biurze można zadziałać przede wszystkim wybierając sprzęty biurowe, które są energooszczędne i nie pobierają zbyt wiele energii z sieci. Ważne jest również oświetlenie, które w większości firm jest włączone praktycznie przez cały czas. Zamiast tradycyjnych lamp i żarówek dobrze jest wybierać nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne lampy i oprawy LED. Oświetlenie ledowe pobiera niewiele energii z sieci elektrycznej, a jednocześnie jest bardzo intensywne i wydajne. Dzięki temu nie tylko dbamy o środowisko, ale również możemy liczyć na sporo niższe rachunki za energię elektryczną.

Ciekawym rozwiązaniem, które pojawia się w wielu firmach, jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na pozyskiwanie energii cieplnej i elektrycznej prosto ze słońca. Dzięki temu można zmniejszyć pobieranie energii z konwencjonalnych źródeł, a jednocześnie mieć pewność, że urządzenia służące do pozyskiwania energii ze słońca są bezpieczne dla środowiska.

Oszczędzanie papieru

W każdym biurze niemal na co dzień wykorzystywane są setki, a nawet tysiące kartek papieru, służących do drukowania ważnych dokumentów czy robienia codziennych notatek. W tej kwestii również mamy sporo do zrobienia. W wielu firmach dokumenty papierowe są w ostatnim czasie ograniczane do niezbędnego minimum. Zamiast nich zaczynamy posługiwać się laptopami czy tabletami. Można je wykorzystać do przesyłania niezbędnych dokumentów dla klientów, wysyłania projektów, a nawet podpisywania umów. Podpisy elektroniczne są dziś już niemal na porządku dziennym, można więc kilkudziesięciostronicową umowę papierową bez problemu zamienić na umowę w wersji elektronicznej. Jeśli już jednak koniecznie musimy drukować dokumenty, róbmy to obustronnie i nie przesadzajmy z wielkością czcionki. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo papieru i zmniejszyć jego zużycie.

Źródło: www.shopalike.pl

Polecamy:
Tablet – między smartfonem a laptopem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com