Eco-driving w twojej flocie – ile zyskasz?

Nie od dziś wiadomo, że kierowcy pojazdów służbowych, należących także do firmowych flot, nie „cackają” się z samochodami, w których pracują. Wielokrotnie usłyszeć można również stwierdzenia typu „Ja tam mam służbowe auto, więc jeżdżę jak chcę”. Otóż zachowania naszych rodaków w krajach Europy Zachodniej i w Skandynawii spotkałyby się nie tylko z powszechną negacją, ale prawdopodobnie również z drwiną. Obywatele tamtych regionów od lat bowiem wiedzą doskonale jak odpowiednio eksploatować pojazdy, a eco-driving to dla nich niekwestionowana codzienność.

Na czym polega eco-driving?

Eco-driving, a więc „po naszemu” – eko-jazda to działania, które mają na celu zarówno uzyskanie oszczędności, jak i optymalizację eksploatacji pojazdu, co przyczynia się bezpośrednio do utrzymania jego dobrego stanu technicznego przez dłuższy czas. Istnieje kilka złotych zasad ekonomicznej jazdy. Przede wszystkim należy pamiętać, że eco-driving zaczyna się już w momencie rozruchu auta i to właśnie wtedy – na zimnym silniku, według porad eko, należy rozpocząć podróż. Oszczędne wciskanie pedału gazu i hamowanie silnikiem do kolejne istotne reguły. Warto również ograniczać używanie klimatyzacji. Eco-driving wymaga też odpowiedniego zaplanowania trasy, w tym wypadku dążenia do jak najbardziej płynnej jazdy z uwzględnieniem możliwie jak najmniejszej liczby całkowitych zatrzymań samochodu, co ogranicza spalanie. Podobnych zasad jest znacznie więcej, a wymaganie ich przestrzegania przez kierowców pojazdów flotowych graniczy z cudem. Istnieje jednak pewne skuteczne rozwiązanie.

Monitorowanie floty i analiza stylu jazdy

Obecnie coraz więcej właścicieli flot samochodów oraz fleet managerów decyduje się na korzystanie z platform lokalizacyjnych, które po zainstalowaniu lokalizatora GPS oraz integracji z dodatkowymi technologiami, umożliwiają bieżące śledzenie auta i kontrolę każdej jednostki zespołu. Użytkownik platformy, a więc zarządca floty na bieżąco otrzymuje informacje o pozycji pojazdu, dzięki czemu jest w stanie zweryfikować czy kierowca porusza się według ustalonej wcześniej trasy. Dodatkowe opcje w postaci raportów i analiz, a w tym co najistotniejsze, analizy stylu jazdy pracownika, dostarczają niezwykle cennej wiedzy popartej przykładami, którą następnie wykorzystać można podczas edukacji kierowców. Dzięki tego typu systemom monitorującym GPS możliwe stanie się egzekwowanie przestrzegania zasad eco-drivingu.

Co można zyskać?

Oczywiście liczne oszczędności. Według statystyk przeciętny kierowca stosujący się do zasad eko zużywa 8% mniej paliwa, co w skali roku oznacza miesiąc darmowej jazdy. Umiejętne przestrzeganie powyższych zasad pozwoli również na osiągnięcie lepszego czasu przejazdu, nie wspominając już o eksploatacji samochodu i utrzymaniu części w dobrej jakości. Dodatkowo, decydując się na użytkowanie platformy lokalizacyjnej, wykorzystującej lokalizatory GPS oszczędza się również czas i systematycznie eliminuje typowe problemy flot, takie naj nieuzasadnione przebiegi, kradzieże oraz wykorzystywanie samochodów do celów prywatnych.

Źródło: Finder.pl – Monitorowanie samochodów GSP

Polecamy:
Monitoring GPS jako narzędzie do monitorowania techniki jazdy kierowców – ecodriving

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com