E-PR, czyli jak skutecznie prowadzić PR w sieci

Na palcach jednej ręki można wymienić branże, które nie komunikują się w Internecie. Czasy są brutalne – jeśli nie ma Cię w sieci, nie istniejesz. To powiedzenie powinni wziąć sobie więc do serca wszyscy właściciele, którzy do tej pory poza stroną internetową firmy spychali to pole na drugi lub trzeci plan. O tym, jak wielkim udogodnieniem i szansą na lepszą komunikację z otoczeniem oraz precyzyjniejsze dotarcie do klienta jest Internet, piszemy w najnowszym materiale.

Wizerunek w sieci

Internet już kilkanaście lat temu zmienił wszystko. Z dnia na dzień odciska coraz większe piętno przede wszystkim na marketingu, stając się pierwszym kanałem docierania do klienta. Nie inaczej jest więc z kwestii wizerunkowej komunikacji PR, która już dawno wyszła poza łamy gazet i rozgłośni radiowych. Skoro więc w Internecie treści może tworzyć właściwie każdy, czy to jako uczestnik platformy społecznościowej czy internetowego czasopisma, firma, która chce dbać o swoje dobre imię powinna mieć wszystko pod kontrolą. Głównym zadaniem PR-owców jest więc nie tylko tworzenie przekazu, jego dystrybucja i promocja, ale również reakcja na niezależne opinie pojawiające się w sieci. To ogromna szansa dla specjalistów i równie wielkie zagrożenie dla niezaprawionych w bojach właścicieli firmy, którzy na własną rękę zajmują się obsługą PR swojego biznesu.

Narzędzia pracy (e)PR-owca

Jak już wspomnieliśmy sieć umożliwia znacznie szybsze i precyzyjniejsze docieranie do odbiorcy. Na publikację notatki prasowej nie trzeba już czekać całymi dniami, a artykuły możemy czytać w serwisie kilka minut po przesłaniu maila do redakcji. Świat pędzi, dlatego tak ważne jest, by PR-owiec, za sprawą wielu narzędzi i udogodnień, potrafił za nim nadążyć. Z jakich usprawnień powinien nauczyć się korzystać? Od narzędzi ułatwiających dystrybucję treści i zwiększających zasięg, aż po monitorujące media i komunikację. Dzięki takim umiejętnościom publikowanie informacji, prowadzenie wirtualnego biura prasowego, koordynowanie kampanii w social media, wysyłanie newsletterów i komunikacja z mediami czy konsumentami będzie znacznie prostsza i bardziej efektywna. Co w konsekwencji będzie przekładać się na budowanie pozytywnego wizerunku marki w Internecie. Warto pamiętać, że sprawne zarządzanie wszystkimi narzędziami pozwoli na spójną i angażującą komunikację z konsumentami, którzy docenią starania firmy i wyjście „do klienta”.

Słowem podsumowanie, czyli o czym warto pamiętać

Sprawna koordynacja i nadanie kampanii PR odpowiedniego toru odbije się pozytywnym echem na Twojej firmie. Dlatego planując ją (sam czy ze specjalistami takimi jak http://wizerunkowo.com/oferta/internet-pr/), zastanów się nad całą strategią komunikacji z otoczeniem, wybierz odpowiednie narzędzia e-PR i bądź otwarty na dyskusję z klientami, czy to na portalach społecznościowych, forach lub blogach. Nie bój się opinii (nawet tych negatywnych) i wykorzystuj je, by usprawnić swoją firmę. Przy tym wszystkim pamiętaj jednak, że PR to nie reklama, a sposób na sprawną komunikację z otoczeniem. Wykorzystuj to mądrze.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com