Działalność gospodarcza

Chcesz zarejestrować działalność gospodarczą? Zastanawiasz się, czy podjąć współpracę z jakimś przedsiębiorstwem? Masz wątpliwości, czy potencjalny kontrahent to wiarygodny podmiot? W każdej z tych sytuacji przyda ci się CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. To oficjalna baza, dzięki której można założyć firmę, zmienić jej dane lub zdecydować się na wyszukiwanie wpisów do ewidencji w konkretnym celu.

1. CEIDG – możliwości

2. Co zmieniło się w bazie firm?

3. Jak zarejestrować firmę przez CEIDG?

Jak widać, z bazy CEIDG można korzystać zarówno w sprawach swojej firmy, na przykład wykorzystując dostępne tam druki, jak i w celu weryfikacji innych przedsiębiorstw poprzez wyszukiwanie wpisów do ewidencji.

CEIDG – możliwości

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest bazą prowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Baza została wprowadzona jeszcze w latach 80. XX wieku, jednak później podlegała licznym modyfikacjom, dzięki którym dzisiaj oferuje wiele funkcjonalności – niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą czy stoisz na czele dużego przedsiębiorstwa.

Jakie działania można podjąć, korzystając z ewidencji działalności gospodarczej? Najczęściej wykorzystywane opcje to:

  • zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • zarejestrowanie spółki cywilnej, pod warunkiem, że wspólnicy to osoby fizyczne,
  • możliwość wprowadzania zmian, także gdy skorygowane mają być błędne dane: dane firmy, podstawowe informacje, adres siedziby,
  • zawieszenie, wznowienie lub zamknięcie działalności,
  • wyszukiwarka CEIDG pozwalająca znaleźć interesującą firmę,
  • pobranie zaświadczenia o wpisie do CEIDG,
  • ustanowienie pełnomocnika.

Jak widać, w centralnej ewidencji znajdziesz wiele informacji na temat przedsiębiorców i podejmiesz wiele działań, które są szczególnie ważne w przypadku twojej firmy.

Co zmieniło się w bazie firm?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, portal nadzorowany przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej jest dopasowywany do wymogów naszych czasów z zachowaniem należytej staranności. W grudniu 2021 roku usługi CEIDG zostały przeniesione na portal Biznes.gov.pl. Dotychczasowe konto zostało również zastąpione Kontem Przedsiębiorcy. Jeśli potrzebujesz pomocy lub informacji, uzyskasz je z poziomu tego serwisu.

Jak zarejestrować firmę przez CEIDG?

Zarejestrowanie firmy pozostało intuicyjne. Wystarczy zalogować się na Koncie Przedsiębiorcy za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub przez Login.gov.pl, a następnie złożyć wniosek i podpisać go Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Polecamy:
Systemy wystawiennicze – idealna opcja nie tylko na targi
Ciekawostki na temat pozycjonowania stron internetowych
Projektowanie sklepów online jako rozwój biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com