Jak działa wolumetryczna pompa dozująca?

Innowacyjne, wolumetryczne systemy dozowania – nazywane czasem objętościowymi – to nowoczesne rozwiązania powszechnie stosowane w przemyśle. Działają na zasadzie tzw. nieskończonego tłoka i umożliwiają precyzyjne odmierzanie dowolnej substancji płynnej.

Jednym z uznanych na polskim rynku producentów komponentów do instalacji dozujących metodą wolumetryczną jest przedsiębiorstwo AMB Technic. Ich rozwiązania systemowe pozwalają na dokładne porcjowanie nawet najbardziej lepkich smarów i uszczelniaczy.

Pompa wolumetryczna i zasada nieskończonego tłoka

Specjalna konstrukcja geometryczna sprawia, że pompy wykorzystujące zjawisko wolumetrii nie potrzebują dodatkowych zaworów do napełniania i niwelują kapanie cieczy. Reakcja pomiędzy wirnikiem poruszającym się na zasadzie mechanizmu mimośrodowego a stojanem sprawia, że układ imituje zachowaniem teoretyczny tłok przemieszczający się bez końca.

Objętość przepływu w tego typu rozwiązaniach jest zależna od kąta obrotu konstrukcji. Jednocześnie odpowiednie ukształtowanie powoduje, że system dozowania wykorzystujący to zjawisko pracuje stabilnie z liniową charakterystyką. Zachodzi tutaj prosta zależność pomiędzy upływającym czasem, stopniem obrotu oraz objętością strumienia cieczy roboczej.

Dużą korzyścią płynącą z zastosowania pomp wolumetrycznych jest możliwość uzyskania bardzo wysokiej precyzji odmierzania ilości kleju, pasty lub innej substancji płynnej. Zależnie od wykorzystywanego komponentu na wylocie układu można uzyskać precyzję na poziomie 1% lub lepszą. Jednocześnie objętość tzw. komory wyładowczej jest stała w trakcie procesu.

Nowoczesne pompy są nierozłącznym elementem przemysłowych układów dozujących. Omawianie metody to innowacyjny sposób na porcjowanie płynów zarówno o niskiej, jak i wysokiej lepkości. Znajdują zastosowanie w wielu zakładach produkcyjnych na całym świecie. Są jednocześnie niezawodne i cechują się odpornością na intensywną i długą eksploatację.

Profesjonalne urządzenia wolumetryczne do systemów dozowania

Specjalistyczne systemy dozowania wolumetrycznego składają się z profesjonalnych komponentów i urządzeń, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań czasowo-ciśnieniowych. Pozwalają zredukować problemy wynikające ze zmiennej lepkości płynów, zależnej od temperatury czy różnic jakościowych pomiędzy kolejnymi partiami towarów.

Pompy objętościowe umożliwiają także łatwą zmianę prędkości dawkowania substancji płynnych. Pozwala to na synchronizację podawania płynu z szybkością działania linii produkcyjnej lub robota przemysłowego. Powoduje to, iż możemy znacznie przyspieszyć tempo wytwarzania, szczególnie na odcinkach prostych i podnieść wydajność produkcji.

Jedną z odmian tej technologii jest tzw. dawkowanie wolumetryczne z użyciem pompy kawitacyjnej. Stanowi ona odmianę komponentu tłokowego, który umożliwia ciągłe aplikowanie ustalonej dawki płynu, bez konieczności nieprzerwanej zmiany kierunku tłoka. Pozwala na pracę z precyzją do kilku miligramów, a jednocześnie możliwość zmiany szybkości.

Wydajne systemy dozowania z pompami objętościowymi

Wysoka wydajność nowoczesnych systemów dozowania z pompami objętościowymi sprawia, że są one coraz powszechniej stosowane w wielu zakładach przemysłowych. Ich zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Do niepodważalnych zalet tych rozwiązań należą:

  • zmienna prędkość działania i łatwość jej modyfikacji w trakcie procesu,
  • możliwość znacznego podniesienia wydajności linii produkcyjnej,
  • bardzo duża precyzja porcjowania na poziomie kilku mg.

Zależnie od odmiany, metody wolumetryczne pozwalają na wdrożenie technologii zarówno krótko, jak i długodystansowych. Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na dozowanie substancji płynnych (np. płynów tikostropowych), to powinieneś rozważyć ich wybór!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com