Dyktando klasyczne i online – zawsze pomocne w nauce pisowni!

Chociaż czasami jest to postrzegane jako staromodna metoda nauki, dyktando może być przydatne w uczeniu pisowni – a zwłaszcza w odniesieniu do uczniów szkół podstawowych.

Pomimo faktu, że słowo dyktowanie ma negatywne konotacje, można odkryć, że sama praktyka tego rodzaju nauki może nieść pewne zalety. Promuje naukę nie tylko pisowni w kontekście, ale także prawidłowej struktury zdań i interpunkcji.

Dyktowanie może być przydatną praktyką na wielu poziomach ocen i obszarach tematycznych. Najbardziej popularne jest jednak dyktando z języka polskiego, które pomaga rozwinąć umiejętności słuchania i pisania. Jeśli jesteś nauczycielem w gimnazjum lub liceum, zdecydowanie polecamy zapoznanie się z możliwościami, jakie daje dyktando w wersji online.

Korzystanie z dyktanda w nauce pisowni

Warto używać dyktowania, aby angażować młodszych uczniów w naukę pisowni. Każdego tygodnia najlepiej dawać swoim uczniom szansę na pisania dyktanda, które pomaga skupić się na badaniu, analizowaniu i ćwiczeniu pisowni. Można wcześniej dostarczać listę słów zawierających trudności językowe, a same dyktanda mogą być oznaczone kolorami, aby reprezentować słowa na różnym poziomie trudności dla:

  • początkujących,
  • średnich,
  • zaawansowanych.

Długość i poziom zaawansowania dyktanda zawsze zależy od zdolności lub wieku ucznia – są przez to nawet dyktanda, które prowadzą do głębszej analizy różnych gier i działań. Naukę ortografii poprzez dyktanda można uzupełniać innymi angażującymi działaniami, na przykład graniem w grę, która pozwala bardziej zapamiętać różne słowa w pisowni. Nauczyciel na tym etapie zawsze powinien starać się pomóc dzieciom to poprawnie zgadnąć.

Natomiast po tygodniu takich różnorodnych ćwiczeń zawsze dobrze jest w klasie zorganizować właśnie odpowiednio dopasowane do poziomu zdobytej wiedzy dyktando. W zależności od grupy wiekowej, którą się naucza, należy używać różnych rubryk i sposobów przekazywania treści. Na poziomie trzeciej i czwartej klasy można nawet odnieść się do strony z dyktandami online, której mogą użyć do oceny swojej pracy. Na poziomie pierwszej i drugiej klasy należy prowadzić uczniów przez łatwiejszy system punktacji lub drukować bardzo podstawową wersję dyktanda z uzupełnianiem słów z trudnościami.

Dla maluchów najlepiej na początek skonstruować trzy zdania. Każde zdanie zawiera trzy słowa z listy słów, a zdania winny zwiększyć złożoność pisowni. Każde zdanie powinno zawierać również jak najwięcej słów o wysokiej częstotliwości trudności w pisowni.

Nauczyciel musi pilnować, aby każde Pierwsze zdanie czytać płynnie i z ekspresją, a potem w mniejszych częściach tyle razy, ile jest to konieczne, aby wszyscy uczniowie zdążyli je zapisać. Po napisaniu pierwszego zdania należy poprosić uczniów, aby zamienili swój zwykły ołówek na czerwony i przygotowali się do poprawienia swojej pracy. Ważne jest, aby pamiętać, że nie należy w tym momencie zbierać ich wyników – dlatego uczniowie wkrótce dowiadują się, że nie trzeba oszukiwać, gdy poprawiają swoją pracę, ale chodzi o to – by nauczyć się jak pisać poprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com