Drukarki 3D coraz częściej są stosowane w różnych rodzajach branżach. Te urządzenia są bardzo łatwo dostępne dla ludzi. Drukowanie przestrzenne z użyciem drukarek 3D pozwala tworzyć niesamowite elementy, figury, które są w określonych kształtach. Mogą to być nawet bardzo złożone przedmioty. Drukowanie przestrzenne za pomocą drukarek jest na podstawie zasady trójwymiarowego modelu. Jak właściwie działa drukarka 3D? Jakie są rodzaje tego typu urządzeń i jaką najlepiej wybrać drukarkę? Przyjrzyjmy się bliżej drukarkom 3D w poniższym artykule. Zobaczmy, jak pracują te urządzenia.
Co to jest Drukarki 3D i jak działa?
Drukarki 3D to przede wszystkim specjalne urządzenia, za pomocą których można stworzyć trójwymiarowe obiekty, za pomocą stopienie plastiku albo metalu.
Drukowanie 3D to metoda zwana również ‘addytywną’ albo ‘przyrostową’. Działa na zasadzie nakładania warstwa po warstwie określonego typu materiału. Jest on potem utwardzany. W związku z tym można kreować, budować przeróżne przedmioty, a także coraz częściej żywe tkanki. Tworzony obiekt 3D jest uzależniony od danego czynnika, którym jest filament (termoplastyczny surowiec) przeznaczony do drukarek 3d.
W zależności od rodzaju drukarki 3D, kiedy zostanie nałożona określona warstwa materiału, platforma robocza zostaje obniżona o ustawioną wartość albo też głowica drukująca przesuwa się w kierunku góry. Proces nakładania warstw tworzywa powiela się aż do uformowania pełnej wysokości obiektu.
Rodzaje i zastosowanie drukarek 3D?
Jaką drukarkę 3d wybrać? Na rynku oferowanych jest dużo typów modeli tych sprzętów. Można też samemu złożyć drukarkę używając odpowiednich części, materiałów. Jednak dopasowanie drukarki 3d zależy od potrzeb kupującego. Możemy wyróżnić cztery typy drukarek według technologii druku, mianowicie są to:
– FDM (Fused Deposition Modelling)/FFF (Fused Filament Fabrication)
Jedna z popularnych technologi drukowania 3D na rynku. Używana w celach amatorskich oraz półprofesjonalnych. Do tworzenia specjalnych obiektów wykorzystuje tworzywo, którym jest plastik instalowany w drukarce w formie żyłki. Rozgrzany do odpowiedniej temperatury tworzy określone modele za pomocą głowicy drukującej. Urządzenia FDM mogą współpracować z materiałami jak ABS czy PLA.
– SLA (stereolitografia)
Drukarka działa na zasadzie kreowania elementów za pomocą żywicy światłoutwardzalnej. Utwardzanie materiału jest przy pomocy wiązki lasera, która odwzorowuje określony kształt w płaszczyźnie XY. Metoda SLA jest używana w takich branżach jak: motoryzacja, medycyna, biotechnologia, jubilerstwo.
– DLP (Digital Light Processing)
Żywica utwardzana jest z użyciem światła projektora. Warstwa jest utwardzana w jednym momencie. Drukarki tego rodzaju będą idealne gdzie potrzebna jest duża precyzja. Będzie to medycyna, stomatologia, modelarstwo, jubilerstwo.
– MJP (Multi-Jet Printing, PolyJet)
Utwardzanie materiału za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Zasada działania podobna jak drukowanie na papierze z zastosowaniem lasera lub atramentu. Technologię MJP stosuję się do kreowania solidnych komponentów posiadających wysoką rozdzielczość. Dedykowana dla obszarów zajmujących się testami funkcjonalnymi, prototypowaniem, medycyną (w szczególności stomatologia).
Jaka drukarka 3d do szkoły? Na stronie: https://banach3d.pl/ są oferowane Drukarki 3D Banach School, które są dostępne od ręki. Są oferowane dla placówek oświatowych. Drukarka 3D Banach umożliwia naukę za pomocą doświadczenia. Poprzez kontakt z fizycznym modelem uczeń jest w stanie rozwinąć umiejętności myślenia przestrzennego. To skuteczna metoda nawet od posługiwania się zdjęciami czy opisami. Drukarki tego typu zostały tak dostosowane by odpowiadać realiom pracy w szkołach. Drukarka Banach jest niesamowicie stabilna, lekka. Jest również zaprojektowana by z łatwością można było ją transportować czy też przenosić. To idealnie przystosowana drukarka 3d do szkoły.
Polecamy:
– Czym jest spedycja?