Drukarka wielofunkcyjna laserowa mono czy kolor – co wybrać?

https://tonatuszu.pl/drukarki/wielofunkcyjne-laserowe-mono

Drukarki wielofunkcyjne to bardzo wydajne urządzenia, które łączą w sobie zalety drukarki, kopiarki, skanera i faksu. Oznacza to, że pozwalają ograniczyć maksymalnie ilość miejsca potrzebną na ustawienie tych sprzętów, a do tego dają możliwość oszczędzenia wielu pieniędzy. Na rynku dostępne są urządzenia atramentowe i laserowe. Jaka drukarka wielofunkcyjna będzie więc najlepszym wyborem?

Drukarka wielofunkcyjna laserowa – czym się charakteryzuje?

Charakterystyka drukarek wielofunkcyjnych sprawia, że najlepiej sprawdzają się w dużych firmach, gdzie zapotrzebowanie na wydruki jest bardzo duże. Tego typu drukarki działają przy wykorzystaniu tonerów, które są rozprowadzane na papierze przez specjalny bęben światłoczuły. Zarówno bęben, jak i toner to elementy wymienne – koszty wymiany tonerów nie są jednak bardzo wysokie. Drukarki wielofunkcyjne laserowe wyróżnia także bardzo szybka praca i duża wydajność – pozwalają na wydruk nawet 10 tysięcy stron do czasu wymiany bębna. Poza tym czarno-białe wydruki pochodzące z takiej drukarki są bardzo wysokiej jakości, która jest wynikiem wysokiej rozdzielczości wydruku.

Jeśli chodzi o kolorowe wydruki, to drukarka wielofunkcyjna laserowa nie do końca potrafi stworzyć zdjęcia i grafiki w głęboko nasyconych kolorach. To właśnie stanowi pewną wadę tego modelu. Decydując się na zakup laserowego urządzenia, trzeba się także przygotować na większy wydatek. Drukarki wielofunkcyjne laserowe od najpopularniejszych producentów, takich jak Brother, HP, Xerox czy Epson kosztują od 500 do nawet 1500 zł. Najlepsze parametry charakteryzują drukarki laserowe wielofunkcyjne monochromatyczne, których ofertę znajdziesz na https://tonatuszu.pl/drukarki/wielofunkcyjne-laserowe-mono.

Drukarki wielofunkcyjne atramentowe – wady i zalety

Drukarki wielofunkcyjne atramentowe są z kolei najczęściej wybierane do użytku domowego. Są one oparte na działaniu kolorowych i czarnych tuszy umieszczonych w kartridżach. Podczas drukowania krople tuszu są wystrzeliwane na papier pod dużym ciśnieniem. Największą zaletą urządzenia atramentowego jest jego cena – drukarki od marki HP, Xerox czy Epson wahają się od 400 zł do 800 zł. Przekłada się to jednak na wysokie koszty materiałów eksploatacyjnych, takich jak oryginalne tusze, które trzeba wymieniać dosyć ciężko.

Drukarki wielofunkcyjne atramentowe wyróżniają się także szybką gotowością do pracy, gdyż są w stanie drukować praktycznie od razu po uruchomieniu. Proces nagrzewania się jest więc skrócony do minimum, a co za tym idzie, można szybciej rozpocząć drukowanie. Sam druk z wykorzystaniem atramentu trwa jednak dłużej, co oznacza, że trzeba dłużej czekać na gotowy wydruk, zwłaszcza ten kolorowy. Wydruki atramentowe po pewnym czasie stają się wyblakłe i nie są one odporne na kontakt z wodą. W przypadku urządzeń atramentowych trzeba także zdawać sobie sprawę, że przy dłuższym nieużywaniu tusze i głowice mogą zasychać, a wówczas trzeba będzie je wymienić.

Kiedy wybrać drukarkę wielofunkcyjną laserową, a kiedy atramentową?

Drukarka laserowa wielofunkcyjna to bardzo oszczędne rozwiązanie w dłuższej perspektywie. Przydaje się ona jednak, szczególnie gdy zapotrzebowanie na druki jest duże. Sprawdzi się w domu, ale najbardziej polecana jest do biur, w których drukuje się wiele dokumentów. W przypadku, gdy przewidywana praca drukarki nie będzie zbyt intensywna, lepiej sprawdzi się urządzenie atramentowe, które jest w stanie bardzo szybko przygotować się do pracy.

Najważniejsze parametry urządzeń wielofunkcyjnych

Kupując urządzenie wielofunkcyjne, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najważniejsza jest szybkość pracy drukarki zarówno w kolorze, jak i w czerni, a także rozdzielczość druku oraz ogólna wydajność drukowania. Oprócz tego warto także przyjrzeć się pojemności podajnika papieru i obsługiwanym formatom nośników. Niektóre modele są również wyposażone w funkcję druku dwustronnego, która pozwala zaoszczędzić papier. Przy wyborze drukarki wielofunkcyjnej istotna może być też rozdzielczość skanera i kopiowania, wbudowane złącza USB i tym podobne oraz poziom głośności pracy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com