Na rynku są dostępne dwa rodzaje drukarek – drukarka laserowa oraz drukarka atramentowa. Różnią się one przede wszystkim sposobem działania oraz rodzajem materiałów eksploatacyjnych.
Każdy z rodzajów drukarek wykorzystuje inną metodę druku. Drukarka laserowa wykorzystuje metodę suchą, a atramentowa – mokrą. Sposób działania drukarki atramentowej polega na nanoszeniu mikroskopijnych kropel atramentu na papier. Drukarka laserowa wykorzystują światło lasera. Wydruki otrzymywane za ich pomocą mają bardzo regularne brzegi.
Drukarka laserowa ma pewną wadę
Wybór drukarki laserowej jest polecany przede wszystkim osobom, które drukują okazjonalnie – w jej przypadku nie ma ryzyka, że wkład zaschnie z powodu nieużywania. Z problemem zaschniętych wkładów czasami zmagają się użytkownicy atramentowych urządzeń szukający rozwiązań za pośrednictwem internetowych portali. Drugą zaletą drukarki laserowej jest precyzyjny wydruk i brak ryzyka nieestetycznych plam na kartce. Ma to pewne znaczenie w przypadku wydruku prac do publikacji lub na zaliczenie (np. pracy licencjackiej, magisterskiej) oraz w odniesieniu do dokumentów (np. pism wysyłanych do urzędów i petentów etc.). Estetyka wydruku jest pobocznym kryterium, ale w końcu diabeł tkwi w szczegółach. Niemniej drukarka laserowa ma pewną wadę – nie nadaje się do zastosowań graficznych.
Drukarka atramentowa – tam, gdzie laserowa nie daje rady
Drukarka atramentowa jest polecana użytkownikom, którzy potrzebują urządzenia do druku fotorealistycznego i tym podobnych zastosowań. W odróżnieniu od laserowej drukarki, urządzenie tuszowe może drukować w dużym zakresie rozdzielczości. Wynika to z technicznych możliwości zmiany wielkości kropel atramentu nanoszonych na papier. Atramentowy wkład może jednak zaschnąć – wtedy jest zwykle do wyrzucenia i trzeba kupić nowy. Atrament nanoszony na papier wsiąka w jego włókna tworząc charakterystyczne poszarpane brzegi. Może on także pozostawiać ślady poza drukowaną treścią.
Nie zawsze black & white
Przy wyborze drukarki trzeba uwzględnić także możliwość drukowania kolorowych materiałów. Materiały eksploatacyjne do drukarek są dostępne w trzech standardowych barwach – Magenta (purpurowy), Yellow (żółty) i Cyan (błękitny). Czasami tusz zawiera wszystkie trzy kolory w jednej obudowie. Niemniej, niektóre drukarki atramentowe zamiast trójkolorowego katridża wymagają zastosowania osobnych wkładów w trzech kolorach (np. drukarki Epson, patrz: inkhouse.pl). Wtedy koszty eksploatacyjne są większe – zamiast dwóch tuszów (kolorowego i czarnego) trzeba kupić cztery. Tonery do drukarek kolorowych są nieco tańsze niż nawet pojedyncze tusze. Mają większą wydajność i w przeliczeniu na koszt wydruku jednej strony wychodzi po prostu taniej. Suchy wkład zwykle pozwala wydrukować około 1000 – 1500 stron, a mokry – od 150 do 500 stron.
Wszystkie poruszone aspekty trzeba wziąć pod uwagę jeszcze przed zakupem drukarki, żeby nie być zaskoczonym jak przyjdzie do wymiany wkładów na nowe.
Tonery HP 85A i inne znajdziesz na inhouse.pl
Laserówki moim zdaniem nie przebije nic. Oczywiście zależy jak używamy sprzętu ale w moim biurze przez jakiś czas drukowaliśmy atramentówką. Niby kolorowa, niby fajnie, tusze w miarę tanie ale wymieniać trzeba często. Druk jest jednak innej jakości. Laser nie dość, że drukuje na jednym tonerze nieporównywalnie więcej to jeszcze wydruk jest trwały. Nie trzeba w deszczu chronić dokumentów tak jak tych z atramenówki, by atrament nie spłynął po kartce. Ogólnie jedyny minus jest taki, że drukujemy w czerni i bieli ale reszta same plusy!
Ja mam laserową , nie droga i zawsze kupuję toner zamiennik z active jet, bardzo dobry jest i wystarcza na bardzo długo. Drukowanie wychodzi mi na prawdę tanio. A jak macie wątpliwości to polecam poradnik na stronie https://nakarmdrukarke.pl/dlaczego-warto-kupic-drukarke-laserowa/