Druk offsetowy a cyfrowy

Do realizacji gotowego projektu graficznego bez wątpienia potrzebny jest dobrej jakości wydruk. Decydując się na złożenie zlecenia w drukarni może paść pytanie o rodzaj wydruku – offsetowy czy cyfrowy. Wybór odpowiedniego może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, które nie orientują się w tej kwestii. W poniższym poradniku postaramy się nieco przybliżyć, czym jest druk offsetowy i cyfrowy oraz wskazać różnice, jakie zachodzą pomiędzy tymi metodami wydruku.

Czym jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to jedna z najpopularniejszych technik druku, z jakie oferuje drukarnia cyfrowa. Mówiąc w skrócie, metoda ta wykonywana jest przy pomocy elektrograficznej maszyny drukarskiej. Urządzenie tego rodzaju tworzy wydruk na podstawie danych przesyłanych bezpośrednio z komputera. Możliwości tworzenia projektów graficznych są więc nieograniczone. Co więcej, druk cyfrowy nie wymaga żadnych specjalnych form drukarskich, jak również bezpośrednich nośników. Cały proces realizacji projektów przypomina nieco druk laserowy, jednak produkty są zdecydowanie lepszej jakości oraz wykonuje się je w krótszym czasie.

Do kluczowych zalet tej technologii druku należy między innymi możliwość tworzenia projektu od ręki, tak jak np. w przypadku drukowania ulotek czy wizytówek. Druk cyfrowy w przeciwieństwie do druku offsetowego nie wymaga żadnych specjalnie wykonywanych matryc. Wykonane tą metodą wydruki pozwalają na natychmiastową dalszą obróbkę. Mogą być realizowane w atrakcyjnych cenach przy niskich nakładach. Druk cyfrowy można z powodzeniem wykorzystywać do projektów o różnych podłożach i gramaturach. Ponadto, sposób ten pozwala skorzystać z personalizacji. Klient może zamieścić na wydrukach dowolne dane.

Co to jest offset?

Druk offsetowy jest techniką tzw. druku płaskiego. Oznacza to, że poszczególne elementy matrycy drukarki offsetowej znajdują się na jednakowym poziomie. Druk wykorzystuje zjawisko wzajemnego odpychania się czynników drukujących i niedrukujących. Przy użyciu druku offsetowego możliwe jest realizowanie projektów w miarę szybko i tanio. Ma to szczególne zastosowanie przy dużych nakładach.

Matryca wykorzystywana w druku offsetowym wykonana jest z lekkiego aluminium. Umiejscowiona jest na cylindrze i przekazuje obraz projektu na bęben pokryty gumą. Z bębna obraz przenoszony jest na określone podłoże. Druk offsetowy pozwala uzyskać realizacje na różnego rodzaju materiałach, w tym papierach powlekanych czy kartonach. Sam proces drukowania offsetowego polega na unieruchomieniu w cylindrze formowym formy drukowej. Następnie przy pomocy obciągu gumowego, farba z formy przenoszona jest na podłoże. Całość utrwala docisk stalowego cylindra.

Forma drukowa stosowana w druku offsetowym dla uzyskania zadowalających efektów wymaga obróbki. W tym przypadku pomocne są różnego rodzaju mazie i oleje. Z tego powodu nadruki wykonywane tą techniką są niezwykle precyzyjne i dokładne. Charakteryzuje je wysoka jakość. To doskonałe rozwiązanie wykorzystywane do wydruku plakatów, katalogów, książek, map lub innych wielobarwnych materiałów.

Zalety druku cyfrowego

  • Druk możliwy już od jednej sztuki,
  • Możliwość realizacji każdego zlecenia natychmiast,
  • Pominięcie formy drukarskiej, dzięki czemu przygotowanie materiału do druku jest szybkie i tanie (przy małych nakładach),
  • Możliwość personalizacji każdego z egzemplarzy,
  • Wydruki można poddawać dalszym obróbkom introligatorskim,
  • Duże możliwości obróbki obrazów,
  • Odporność na działanie czynników zewnętrznych,
  • Drukowanie na bazie plików z komputera,
  • Druk może odbywać się na różnych rodzajach papieru oraz formacie.

Wady

  • Druk nieekonomiczny dla nakładów średnich i wysokich,
  • Utrudniony druk niektórych kolorów apli.

Zalety druku offsetowego

  • Jedna z najbardziej korzystnych finansowo metod druku w przypadku dużych nakładów,
  • Doskonale nadaje się do drukowania materiałów promocyjnych,
  • Wysoka rozdzielczość wydruku, trwałość oraz idealne odwzorowanie detali,
  • Zadrukowany papier może być poddawany uszlachetnieniu,
  • Możliwość wydrukowania wielu kolorów (podstawowych i dodatkowych),
  • Możliwość zastosowania różnych rodzajów materiałów,
  • Szeroki zakres papierów do wydruku w zakresie gramatur oraz rodzajów.

Wady:

  • Wydłużony czas realizacji projektów,
  • Metoda nieopłacalna dla niskich nakładów,
  • Uniemożliwiona personalizacja przygotowanych egzemplarzy,

Czym różni się druk cyfrowy od druku offsetowego?

Do najważniejszych różnic między tymi dwiema formami druku należy przede wszystkim to, że druk offsetowy to opcja stosowana przede wszystkim w dużych nakładach. Z kolei jeśli zachodzi potrzeba realizacji zamówienia o niskiej ilości odbitek, warto zdecydować się na druk cyfrowy, który jest równie zadowalający. Małe nakłady w przypadku druku offsetowego są bardzo kosztowne ze względu na dłuższy czas przygotowania druku. Stąd, przy niskich nakładach dobrze jest skorzystać z opcji druku cyfrowego, który staje się w takiej sytuacji bardzo korzystny cenowo.

Niekwestionowaną zaletą druku cyfrowego jest wspomniana wcześniej personalizacja poszczególnych egzemplarzy. Klienci mogą nanieść na wizytówkę, zaproszenie, ulotkę czy bilet dowolne, zmienne dane. W przypadku techniki offsetowej nie można wykonać personalizacji, bowiem offset działa jak kalka – jeden wzór jest odbijany na każdym z produktów. Z uwagi na długi czas realizacji, druk offsetowy zapewnia najwyższą jakość wydruku, jednak stały rozwój techniki cyfrowej sprawia, że tworzenie projektów jest na podobnym poziomie. Różnice wydruków odmiennymi sposobami są wręcz niezauważalne. Minimalny, opłacalny nakład wydruków offsetowych to średnio 250 sztuk.

Oczywiście, istnieje możliwość połączenia dwóch metod druku w celu wykonania materiałów spersonalizowanych. Część ze zmiennymi danymi może być wówczas przygotowana za pomocą druku cyfrowego, zaś pozostała zawartość na offsecie. Innym rozwiązaniem jest również dodrukowanie spersonalizowanych elementów techniką cyfrową na wykonanych wcześniej na offsecie materiałach. Doświadczony drukarz z pewnością pomoże wybrać druk, który będzie najlepszym wariantem dla projektu klienta.

Podsumowanie

Druk offsetowy i cyfrowy to dwa najczęściej stosowane rodzaje druku w kontekście promocyjnym i biznesowym. Obie metody znacząco różnią się od siebie oraz mają swoje wady i zalety. Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju projektu, jaki przygotowujemy. 

Jeśli planujemy niewielki nakład – zazwyczaj do 100 egzemplarzy, zdecydowanie bardziej opłacalny jest druk cyfrowy. Druk offsetowy najlepiej sprawdzi się przy wysokim nakładzie. Każda technologia zapewnia wydruki najwyższej jakości, minimalnie różniące się między sobą. Kluczową kwestią, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę w przypadku realizacji tego typu przedsięwzięcia jest relacja nakład-cena.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com