Druk cyfrowy – co to właściwie jest?

Drukarnia cyfrowa Zebra Print (www.zebradruk.pl) w swojej ofercie posiada jedną z technologii, która oferuje naprawdę wiele możliwości – druk cyfrowy.

Druk cyfrowy – co to właściwie jest?

Druk cyfrowy jest bezformową techniką wytwarzania druków. Co kryje się za pojęciem „technika bezformowa”? Oznacza to, że druk powstaje nie – jak w przypadku tradycyjnej metody „formowej” – jako wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe, ale na podstawie danych wysyłanych w sposób bezpośredni z komputera (np. z pliku PDF). Druk cyfrowy to druk elektrostatyczny i polega na naniesieniu cząstek farby drukarskiej z wykorzystaniem zjawiska elektrostatycznego (czyli ładunków elektrycznych).

Druk offsetowy vs druk cyfrowy – starcie poligraficznych gigantów

Offset i druk cyfrowy to jedne z najpopularniejszych stosowanych metod. Drukowanie cyfrowe korzystnie sprawdzi się w przypadku projektów o małym nakładzie – kieszeń nie ucierpi nawet wtedy, gdy potrzebujemy tylko jeden egzemplarz swojego projektu. W przypadku druku offsetowego niski nakład wiąże się z wyższą ceną ze względu na bardziej złożony proces przygotowania do druku.

Jeżeli ważnym kryterium jest dla nas rodzaj papieru i chcemy użyć np. papieru szlachetnego czy chropowatego to również postawmy na druk cyfrowy. Dlaczego? Ponieważ nadaje się on idealnie do drukowania na powierzchniach różnego rodzaju. Najlepszy efekt druku offsetowego osiągniemy natomiast na powierzchni płaskiej.

Drukowanie techniką cyfrową najlepiej wybrać również w przypadku tekstu, grafiki wektorowej czy grafiki o małej lub średniej rozdzielczości, a dodatkowo daje możliwość dokonywania zmian i personalizację podczas procesu drukowania. Offset z kolei działa na zasadzie powielania pierwotnego wzoru i nie daje nam zbyt wiele możliwości manewru, ponieważ wprowadzenia zmian pociąga za sobą spore koszty. Offset sprawdzi się jednak lepiej w przypadku całkowitego zadruku arkusza czy grafiki o wysokiej rozdzielczości.

Zaawansowana technologia i konieczność przygotowania formy wydłuża czas realizacji w przypadku druku offsetowego, dlatego gdy swojego wydruku potrzebujemy „na już” lepszym wyborem jest druk cyfrowy. Metoda ta prędkością znacznie przewyższa tradycyjne drukarki i nie wymaga przygotowania specjalnego wzorca, co pozwala cieszyć się swoim wydrukiem w zaledwie kilka minut.

Druk cyfrowy:

  • Opłacalny przy niskich nakładach
  • Bardzo dobra jakość wydruku, zbliżona do offsetu
  • Możliwość personalizacji
  • Możliwość wydruku od ręki
  • Maksymalny format – A3

Druk offsetowy:

  • Opłacalny przy wysokich nakładach.
  • Najwyższa jakość wydruku.
  • Brak możliwości dokonywania zmian.
  • Dłuższy czas realizacji.
  • Możliwość druku dużych formatów.

Kiedy wybrać druk cyfrowy?

Wybór metody druku zależy w głównej mierze od składanego zamówienia. By zyskać na jakości i zminimalizować koszty pod uwagę należy zatem wziąć rodzaj, jakość oraz nakład. Druk cyfrowy będzie idealnym wyborem w przypadku niedużych nakładów, dzięki któremu otrzymasz wydruki szybko, w bardzo dobrej jakości oraz niskiej cenie. Drukowanie tą metodą ma zastosowanie w przypadku wielu projektów – od mniejszych typu etykiety i wizytówki, po różnego rodzaju ulotki czy personalizowane zaproszenia, a skończywszy na plakatach w formacie A3.

Technika druku cyfrowego nieustannie się rozwija. Niekwestionowaną przewagą jest możliwość dokonywania zmian w projekcie, a jakość wydruku tą metodą zaczyna powoli dorównywać tej, wykonanej za pomocą offsetu. Bez wątpienia drukowanie techniką cyfrową dostarcza bardzo wiele możliwości personalizacji, a stale pojawiające się innowacje, takie jak bezbarwne tonery, kolory fluorescencyjne czy metaliczne pozwalają na tworzenie niepowtarzalnych efektów, które pozostają w pamięci na długo.

Polecamy:
Jakie drukarki przemysłowe wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com