Druk cyfrowy — co to jest?

Z druku cyfrowego korzysta większość drukarni stacjonarnych i internetowych. Jest to metoda wydruku, której narzędziami są urządzenia elektrofotograficzne. Do maszyn tego typu pliki przesyłane są przy pomocy komputera. Dzięki temu klienci danej drukarni mogą je dostarczać je np. na płytach CD, pendrive’ach czy przesyłać przez internet. Pod wieloma względami druk cyfrowy przypomina druk laserowy, lecz powstałe w ten sposób wydruki mają lepszą jakość. Podłoże w druku cyfrowym nie ma także wyłącznie jednej gramatury.

Podczas druku cyfrowego następuje naświetlanie wałka. Następnie obraz jest przenoszony z niego na nośnik, którym jest np. folia, tworzywo sztuczne czy papier. Niekiedy do wydruków używane są także cienka warstwa PVC. Jednak nośnik, na którym powstanie wydruk, musi zawsze być odpowiednio giętki, gdyż w przeciwnym wypadku mogłoby to skończyć się uszkodzeniem wałka. Z technologii korzystają zarówno osoby prywatne, jak i pracownicy dużych korporacji, drukujący materiały reklamowe. 

Biuro tłumaczeń Intertext warszawa

Jakie są zalety druku cyfrowego?

Przede wszystkim umożliwia on szybkie wydruki. Pliki dostarczane w wersji cyfrowej nie wymagają ponownej obróbki i z ich powodu nie trzeba też montować w maszynie drukarskiej specjalnych form. Czas wydruku, w przypadku nawet dużych nakładów, wynosi maksymalnie pięć dni roboczych. Co więcej, materiały powstałe w ten sposób wyglądają estetycznie. Dzięki wysokiej liniaturze nawet zdjęcia detali zachowują ostrość. Nowoczesne drukarnie cyfrowe wyposażone są w drukarni umożliwiające także kontrolę rozmiarów i kolorów odbitek.

Z usług drukarni cyfrowych może skorzystać niemal każdy, gdyż ceny usług nie są wygórowane. Wynika to m.in. z tego, iż klienci nie muszą płacić za żadne dodatkowe usługi związane z koniecznością wydruku, takie jak np. rozruch urządzenia. Zaletą jest także fakt, iż koszt wydruku nie zawsze jest zależny od nakładu. Dzięki temu za względnie niską kwotę wydrukujemy np. książkę w nakładzie kilkuset sztuk. Oprócz tego druk cyfrowy może być ekologiczny. Profesjonalne drukarnie często dbają o to, by zużywać jak najmniejszą ilość materiałów i nie produkować niepotrzebnej makulatury.

Poznaj zastosowanie druku cyfrowego

Druk cyfrowy świetnie nadaje się do produkcji materiałów reklamowych. Dzięki niemu można stworzyć efektowne wizytówki, plakaty czy ulotki. Drukarnie cyfrowe oferują w tym celu specjalne papiery ozdobne. Ponadto, z druku cyfrowego korzystają początkujący pisarze i blogerzy, którzy dzięki niemu mogą drukować swoje publikacje w niewielkich nakładach. Jego zaletą jest także fakt, iż nakład można w dowolnym momencie wznowić i nie trzeba w tym celu podejmować żadnych kosztownych czynności związanych z konfiguracją maszyny drukującej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com