Dropshipping – czym jest, jak zacząć i jakie niesie korzyści?

Dropshipping staje się coraz popularniejszym modelem sprzedaży w e-commerce. Niesie sprzedawcom liczne korzyści, a przede wszystkim pozwala wygodnie i tanio prowadzić sklep internetowy. Dowiedz się, na czym dokładnie polega dropshipping, jak zacząć prowadzić e-commerce w tym modelu i jakie niesie korzyści dla biznesu prowadzonego w sieci.

Czym jest dropshipping i na czym polega?

Dropshipping to model e-commerce, polegający polega na sprzedaży towarów, których nie posiada się na stanie swojego sklepu. Aby móc realizować zamówienia, należy mieć podpisaną umowę z hurtownią. Wówczas zarabia się tak naprawdę na pośredniczeniu pomiędzy hurtownią a klientem detaliczny. Zakupy w sklepie internetowym, który działa w modelu dropshippingu, przedstawiają się według następującego schematu:

 • klient składa w Twoim sklepie internetowym zamówienie warte przykładową kwotę 200 PLN;
 • przesyłasz zamówienie do hurtowni, w której towar ten kosztuje 150 PLN;
 • hurtownia realizuje zamówienie, wysyłając zakupiony produkt na adres klienta.

W ten sposób Twój e-commerce zarabia na różnicy pomiędzy wartością zamówienia w sprzedaży detalicznej a ceną hurtową.

Jak postawić pierwsze kroki w dropshippingu?

Zanim zdecydujesz się na dropshipping, zastanów się, czy produkty, które sprzedajesz, są odpowiednie do tego modelu e-commerce, albo – jeśli dopiero otwierasz sklep – wejdź w branżę, które faktycznie może przynieść korzyści w modelu dropshippingu. Wiele zależy od tego, jakie warunki uwzględnisz w umowie z hurtownią. Musisz bowiem pamiętać o tym, że mogą zdarzyć się zwroty lub reklamacje. W ich przypadku klient odeśle produkt do Twojego magazynu bądź do hurtowni, w zależności od ustaleń pomiędzy Twoim sklepem internetowym a hurtownią.

Wybierz korzystną branżę

Jeśli zgodnie z umową to Twój sklep ma być odbiorcą zwrotów, wówczas może być Ci potrzebna przestrzeń magazynowa. Dlatego w modelu dropshippingu korzystniej jest sprzedawać produkty o niewielkich gabarytach. Jednym z celów dropshippingu jest właśnie zniwelowanie kosztów magazynowania, natomiast zwroty dużych produktów, np. urządzeń AGD / RTV lub mebli będą musiały być gdzieś przechowywane. W tej sytuacji dochodziłoby zatem do zaprzeczenia idei dropshippingu. Rozwiązaniem jest zatem sprzedaż produktów o małych gabarytach lub sporządzenie umowy z hurtownią, na podstawie której to tam klienci będą nadawać zwroty.

Zbuduj sklep internetowy w modelu dropshippingu

Cała działalność musi oczywiście bazować na funkcjonowaniu sklepu internetowego. Założenie własnego e-commerce’u powinno być procesem przemyślanym, a każdy kolejny krok musi być wykonany z uwzględnieniem własnych potrzeb i specyfiki sklepu. Założenie sklepu internetowego przebiega wg następujących kroków:

 • wybór domeny, którą mogą być np. nazwa marki lub słowa kluczowe właściwe dla asortymentu;
 • wybór hostingu, który zapewni odpowiednią szybkość ładowania i działania sklepu;
 • wybór platformy e-commerce, której funkcjonalność będzie właściwa dla Twojego sklepu, a cena adekwatna do wielkości biznesu, kluczową funkcją będzie oczywiście możliwość integracji sklepu z hurtowniami (dropshipping);
 • stworzenie kategorii produktowych i optymalizacja sklepu, czyli podjęcie wszelkich działań, które doprowadzą do tego, że sklep będzie przejrzysty dla klientów, funkcjonalny i bezpieczny;
 • działania promocyjne, m.in. pozycjonowanie SEO, płatne kampanie Google ADS czy promocja w mediach społecznościowych.

Wybierz hurtownię do współpracy i zintegruj z nią sklep

Teraz przyjdzie czas na znalezienie hurtowni, z którą chcesz współpracować. Spośród hurtowni, które współpracują w ramach dropshippingu, wybierz tę, która zaoferuje Ci najkorzystniejsze i przejrzyste warunki współpracy. Po zintegrowaniu sklepu z hurtownią zaimportowane zostaną do niego wszystkie bądź wybrane przez Ciebie produkty znajdujące się w asortymencie hurtowni, a wraz z nimi ich tytuły, opisy, zdjęcia i ceny (zmodyfikowane o Twój narzut). Automatycznie aktualizować będą się wszystkie dane dotyczące produktów, np. stany magazynowe czy zmieniające się ceny.

Cały proces rozpoczęcia dropshippingu wymaga oczywiście dobrej znajomości rynku, w większości przypadków prowadzenia działalności gospodarczej, wdrożenia odpowiedniej polityki cenowej czy działań marketingowych. Szczegółowe omówienie wszystkich okoliczności znajdziesz w artykule Dropshipping – jak zacząć?.

Jakie korzyści płyną z dropshippingu?

Dropshipping pozwala zniwelować koszty utrzymywania przestrzeni magazynowej oraz znajdujących się w niej produktów. Ponadto znacznie zmniejsza koszty inwestycji w e-commerce na początku jego działalności. W jaki sposób?

 • Nie musisz zamrażać pieniędzy poprzez kupowanie produktów, które mają znaleźć się na stanie magazynowym.
 • Nie musisz inwestować w zdjęcia i opisy produktów, których stworzenie wymaga skorzystania z usług fotografa i copywritera.
 • Unikasz samodzielnego wdrażania produktów do sklepu, co również jest kosztowną i czasochłonną pracą odpowiedniego specjalisty.

Dropshipping pozwala Ci stworzyć swoją markę i zarabiać właściwie tylko na pośredniczeniu w sprzedaży. Dzięki temu modelowi e-commerce możesz tanio wejść na rynek i dość szybko zacząć zarabiać realne pieniądze na sprzedaży internetowej.

 

cJakie kompetencje mogą się przydać Twojemu dziecku w przyszłej pracy?
Czym są testy biologiczne do autoklawu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com