Drewno stabilizowane czy niestabilizowane – co lepsze na rękojeść noża?

Debata na temat tego, który materiał jest lepszy w przypadku rękojeści noża, nie może przynieść ostatecznej odpowiedzi z powodu tego, że noże mają wiele celów w różnych scenariuszach. Tutaj postaramy się przedstawić zalety obu materiałów i na bazie tego miejmy nadzieję każdy będzie w stanie podjąć własną decyzję.

Najpierw przyjrzyjmy się zaletom i wadom stosowania naturalnego drewna.

Niestabilizowane drewno jest piękne, gdy jest szlifowane, naoliwione i nakładane na nóż, a wielu twórców noży zgadza się w tej kwestii. Nie ma innego materiału, który byłby używany tak długo, jak czyste drewno na solidny uchwyt noża. Nie ma wątpliwości, że twarde, oleiste drewno, zapewni wspaniałą podstawę do trwałego uchwytu. Pozostaje pytanie, czy to naturalnie piękne i twarde drewno naprawdę jest w stanie długo służyć jako rękojeść? Jeśli nóż po prostu będzie cieszył oko w gablocie, to nie ma problemu, ale co jeśli mówimy o nożu polowym lub kuchennym? Czy rękojeść będzie odporna na pękanie i pęcznienie, gdy jest pokryta gorącą wodą, tłuszczem zwierzęcym lub krwią? A jeśli tak, to na jak długo? Niektórzy ludzie lubią naturalny, nie poddany obróbce wygląd drewna i żyją według tego podejścia. Być może jednak nie jest to rozwiązanie najtrwalsze z możliwych.

Drewno stabilizowane zdecydowanie ma swoje własne zalety i piękno, ale czym jest drewno stabilizowane i jakie korzyści niesie?

Celem stabilizacji drewna jako materiału na rękojeść noża jest uczynienie drewna bardziej trwałym i mniej podatnym na pękanie lub niszczenie się. Suche drewno, które ma być stabilizowane, umieszcza się w komorze pod próżnią. Środek stabilizujący (chemikalia) jest uwalniany do komory za pomocą drewna. Drewno i chemikalia przechodzą przez pewien okres czasu pod próżnią, a następnie pod wysokim ciśnieniem. Po całkowitym przeniknięciu lub wniknięciu drewna w chemikalia drewno jest następnie utwardzane termicznie w piecach. To zmienia ciekły środek stabilizujący w ciało stałe. Odpowiednio wykonane chemikalia przenikają do słojów drewna i włókien i zamieniają w ciało stałe, nadając drewnu dodatkową wagę i twardość w celu zwiększenia trwałości. Pomaga to ograniczyć lub wyeliminować zniekształcenia, pęknięcia i inne problemy, które mogą wystąpić w przypadku drewna w ekstremalnych warunkach. Zatem drewno stabilizowane jest zwykle łatwiejsze w obróbce i wykończeniu niż drewno naturalne, ponieważ niektóre otwarte pory i puste przestrzenie zostają wypełnione, a drewno ma teraz bardziej równomierną twardość.

Co to wszystko znaczy? Zasadniczo, stabilizowanie drewna zwiększa wytrzymałość i trwałość, ale pozostaje pytanie: czy to konieczne?

Zależy to od zamierzonego celu noża i ogólnego celu. Wielu twierdzi, że jeśli chodzi o nóż kuchenny lub inny, który będzie regularnie używany, najlepiej używać stabilizowanego drewna, chyba że wybrałeś naturalnie oleiste i twarde drewno. Naturalne drewno, które jest porowate i miękkie, może łatwiej wchłaniać wodę i pęcznieć lub pękać aniżeli to stabilizowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com