Dress code w pracy – od czego zależy?

Dress code, czyli niepisana zasada ubierania się obowiązująca dla danej firmy, obecnie istnieje niemal w każdym przedsiębiorstwie. Zwykle jest niezauważalna, gdyż obowiązuje jej nieformalna wersja pozwalająca na noszenie dowolnego stroju. Od czego jednak zależy dress code i w jakich miejscach zauważymy jego obecność?

Od czego zależy dress code w firmie?

Dress code danej firmy zależy od podejścia szefostwa bądź właścicieli do pełnionych przez siebie i pracowników obowiązków. Z reguły przyjmuje się, że im firma większa i bardziej prestiżowa, tym strój pracowniczy jest bardziej formalny oraz zunifikowany. Dużo jednak zależy od samych wyobrażeń kierownictwa na temat profilu pracownika i tego, jak dany dział lub cała struktura przedsiębiorstwa ma być prezentowana. Sformalizowany dress code obowiązuje przede wszystkim w firmach, które kładą nacisk na kontakt z klientem oraz bezpośredniość działania.

Gdzie znajdziemy informacje odnośnie ubioru w pracy?

Dress code to zasada niepisana, więc wszelkie informacje odnośnie ubioru w pracy przekazane zostaną nam ustnie. Najczęściej informuje się o tym już na poziomie ogłoszenia zamieszczanego np. na portalu Pracuj.pl. Następnie komunikat ponawiany jest podczas rozmów wstępnych i kwalifikacyjnych, a w późniejszym czasie – podczas okresu próbnego. Niektóre przedsiębiorstwa informacje odnośnie stroju zawierają w swoich wewnętrznych statutach oraz regulaminach. Z reguły ma to związek z faktem, iż obowiązuje wówczas na terenie zakładu pracy uniform pracowniczy.

Formalny vs. nieformalny strój do pracy

Dress code formalny pojawia się przede wszystkim w firmach nastawionych na kontakt z klientem, w środowiskach biurowych oraz w przypadku dużych firm o zasięgu zagranicznym. Nieformalny ubiór to domena nieco mniejszych przedsiębiorstw oraz branż artystycznych, w których prezencja nie jest aż tak istotnym czynnikiem. Oprócz tego można się spotkać z dress codem półformalnym, w którym istnieje obowiązek posiadania przynajmniej jednej części garderoby o profilu eleganckim.

Polecamy:
Jak ubrać się na elegancki bankiet? Męskie stylizacje bankietowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com