Doradzamy jak wybrać ubezpieczenie budynków osób fizycznych

Budynki, zarówno mieszkalne, jak i gospodarskie są bardzo często najważniejszą częścią naszego majątku. Nic więc dziwnego, że chcemy odpowiednio je zabezpieczyć. Możemy zrobić to, decydując się na zakup ubezpieczenia budynków osób fizycznych. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych możemy znaleźć możemy obecnie wiele różnorodnych ofert. Jak wybrać najlepszą?

Zapoznaj się z zakresem ubezpieczenia

Podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru polisy jest zakres ubezpieczenia. Powinien być on dopasowany do ryzyka, które występuje w naszym przypadku. Przykładowo – budynki znajdujące się w pobliżu terenów zalewowych warto ubezpieczyć przed powodzią, jeśli jednak znajdują się na wysokich wzgórzach, raczej nie ma takiej konieczności.

Dokładna lektura OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia)

Jeśli wybierzesz ofertę polisy ubezpieczeniowej, która spełnia twoje oczekiwania przed podpisaniem umowy powinieneś poprosić o możliwość zapoznania się z dokumentem określonym jako OWU. Są to Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których znajdują się szczegółowe regulacje dotyczące danej polisy, jej zakresu oraz wysokości odszkodowań.

W OWU znajdziesz również definicje pojęć użytych w umowie. Warto się z nimi zapoznać. Może się bowiem okazać, że ubezpieczyciel całkowicie inaczej niż ty rozumie np. zalanie budynku i w przypadku wystąpienia takiego problemu nie otrzymasz odszkodowania w satysfakcjonującej wysokości. Należy się również zapoznać z zawartymi w OWU wyłączeniami odpowiedzialności. Bardzo często w umowie nie podaje się ryzyka, przed którymi nie chroni polisa. Takie informacje są jedynie w OWU.

Zastanów się nad rozszerzeniem ubezpieczenia

Większość polis ubezpieczeniowych budynków osób fizycznych obejmuje swoją ochroną jedynie mury oraz elementy stałe. Bardzo często nie jest to wystarczająca ochrona – szczególnie, jeśli w budynku znajdują się kosztowne sprzęty. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto zastanowić się nad rozszerzeniem ubezpieczenia. Oferta ta jest obecnie całkiem spora i może obejmować między innymi kradzież z włamaniem, OC w życiu prywatnym oraz pakiet assistance, w ramach którego można liczyć na pomoc fachowców (np. hydraulika czy elektryka).

Jeśli więc poszukujesz ubezpieczenia budynków osób fizycznych warto zawsze uważnie zapoznać się z propozycjami towarzystw ubezpieczeniowych. Rozmowa z doradcą czy przeczytanie oferty to dopiero początek. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy dokładna lektura OWU powinna być obowiązkowa. Tylko wtedy zyskasz pewność, że dana polisa zapewnia faktyczną ochronę oraz satysfakcjonujące odszkodowania.

Polecamy:
Prywatne ubezpieczenia zdrowotne dla marynarzy w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com