Domeny internetowe. Co warto o nich wiedzieć?

Domeny internetowe to unikalne adresy posiadane przez każdą stronę internetową. To dzięki nim możliwe jest tu sprawne wyszukiwanie treści bez wpisywania skomplikowanego ciągu znaków. Wybór domeny ma znaczenie zarówno wizerunkowe, jak i praktyczne. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Jak kupuje się domeny internetowe?

Czym są domeny internetowe? Chodzi o unikalne adresy dla stron internetowych. Bez nich nie ma możliwości zaistnienia w globalnej sieci. Nic więc dziwnego, że zakup takich domen cieszy się dużym zainteresowaniem. Warto przy tym korzystać z usług uznanych firm, które zajmują się rejestracją takich adresów, jak choćby Progreso. Co warto wiedzieć o takich usługach?

Czym jest domena internetowa?

Domena internetowa jest adresem dla strony www i usług sieciowych takich, jak choćby poczta elektroniczna. Dzięki jej rejestracji i opłaceniu możliwe jest wysyłanie poczty elektronicznej do podmiotu korzystającego z niej i znalezienie strony w Internecie. Na domenę składają się:

  • protokół (http:// );
  • subdomena (www);
  • nazwa;
  • rozszerzenie pierwszego lub drugiego stopnia (.com czy .com.pl).

Najczęściej jako nazwę domeny wykorzystuje się np. nazwę firmy lub produktu. Wyróżnia się przy tym kilka kategorii domen internetowych. Będą to np.:

  • domena krajowa (.pl);
  • domeny regionalne (np. waw.pl);
  • domeny rządowe (.gov.pl);
  • domeny funkcjonalne (np. .biz.pl);
  • domeny ENUM o charakterze technologicznym;
  • domeny IDN ze znakami diaktrycznymi z danego języka.

Jak kupić domenę?

Jak zarejestrować i opłacić domenę internetową? Warto tu skorzystać z pomocy doświadczonej i uznanej firmy świadczącej tego typu usługi takiej, jak np. Progreso (więcej dowiesz się na progreso.pl). Można wejść w posiadanie domeny internetowej w podobny sposób, jak nabywa się nieruchomości. Dostępne są nowe adresy, ale też oferty z rynku wtórnego i możliwość dzierżawy.

Przy wyborze warto przekonać się o tym, czy dana domena wciąż jest dostępna. Okazuje się bowiem, że te najbardziej atrakcyjne zostały już zajęte. Chodzi zwłaszcza o krótkie nazwy, które łatwo wpadają w ucho. W przypadku trudności ze znalezieniem wolnej domeny trzeba posługiwać się synonimami, myślnikami, zmieniać kolejność słów lub zwyczajnie poszukać innej nazwy.

Rejestracja domeny internetowej za pośrednictwem zajmującej się tym firmy jest stosunkowo prosta. Może też być tania, bo oferty zaczynają się od bardzo niskich sum. Odnowienie typowej domeny to koszt od. ok. 50 zł za rok.

Bezpieczeństwo domeny internetowej

W przypadku zakupu domeny internetowej trzeba stawiać na bezpieczne i pewne rozwiązania. Stąd odpowiednim wyjściem jest korzystanie ze sprawdzonych pośredników (akredytowanych przez NASK) takich, jak Progreso. Niestety, ale wybór nie dość pewnego pośrednika może skutkować tym, że zostaniemy potraktowani w nieuczciwy sposób.

Ważna jest też dysponowanie dostępem do panelu zarządzania i możliwość konfiguracji. Zakup domeny na rynku wtórnym zazwyczaj wiąże się z przekazaniem kodu authinfo dającego możliwość transferu domeny. Warto pamiętać także a aktualizacji danych właściciela oraz cesji (jeśli odkupiliśmy od kogoś domenę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com