Domek z drewna w twoim ogrodzie: o czym warto pamiętać?

Jeśli masz dużo miejsca w swoim ogrodzie, nie warto odmawiać sobie domku z drewna. Taka konstrukcja jest nie tylko bardzo praktyczna, ale również niezwykle estetyczna. Przed podjęciem decyzji należy, jednak pamiętać o kilku sprawach.

Altana – domek drewniany w Twoim ogrodzie

Drewniany domek czy też altana to zdecydowanie doskonały wybór do każdego ogrodu –dużego oraz małego. Taka konstrukcja z pewnością uwydatni piękno Twojego ogrodu, ale poza estetyką, ważne są również praktyczne funkcje altany. Może posłużyć jako miejsce do przechowywania lub odpoczynku. Dzięki niej, Twój ogród zyska nowe życie, a Ty będziesz miał wymarzone miejsce na relaks oraz na ucieczkę od zgiełku życia codziennego. Jeśli zawsze chciałeś mieć drewnianą altanę w swoim ogrodzie, to teraz jest na to dobry moment – kiedy zawitała wiosna, a kwiaty i drzewa rozkwitają. Warto, jednak przed podjęciem decyzji wiedzieć o dwóch najważniejszych kwestiach. Należą do nich:

Wybór najlepszego materiału

Z racji tego, że gatunków drzew jest naprawdę wiele, to często zadajemy sobie pytanie: „Jaki rodzaj drewna będzie najlepszy na altanę ogrodową?”. Drewniane domki są wykonane z materiału o wielu niezwykłych właściwościach. Jednak, przy wyborze odpowiedniego drewna należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak: czynniki geograficzne oraz atmosferyczne. Można wyróżnić kilka rodzajów drewna, które idealnie nadają się na altanę ogrodową. Wśród nich są: świerk i sosna. Te drzewa cechują się wysoką jakością – łączy je wytrzymałość, estetyczność i trwałość. Każde z drzew posiada swoje niezwykłe właściwości i każde trochę się od siebie różni. Jednak, jedyną i najważniejszą cechą wspólną jest to, że są surowcem naturalnym. Drewno jest odnawialnym źródłem, doskonale nadaje się do recyklingu, biodegradacji oraz jest przyjazne dla środowiska.

Wybór odpowiednich profesjonalistów

Wybierając dostawcę domów drewnianych, który pomoże Ci spełnić Twoje marzenie o altanie ogrodowej, ważne jest, aby posiadał długoletnie doświadczenie. Jeśli dana firma prowadzi swoją działalność od lat, to ma również duże doświadczenie i mnóstwo umiejętności nabytych właśnie przez te parę lat pracy w zawodzie. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że Twój projekt altany jest w dobrych rękach. Ponadto, warto również poszukać pomocnych opinii na temat konkretnego dostawcy – jeśli opinie będą pochlebne to jest on godny zaufania i Twojej uwagi. Co więcej, bardzo istotne jest to, czy wybrana przez Ciebie firma ustosunkowuje się do wszystkich niezbędnych przepisów prawnych. Na przykład, jednym z ważniejszych jest RT2012, który reguluje w sposób bardzo rygorystyczny oczekiwania związane z wydajnością energetyczną, wskazując, że maksymalnie 40-65 kWh/m2 może być zużyte przez budynki mieszkalne i niemieszkalne w zależności od lokalizacji i wysokości budynku.

Poza wymienionymi kwestiami warto pamiętać również o niezwykle istotnej sprawie jaką jest pozwolenie na budowę domku z drewna. Jeśli podejmiesz decyzję o posiadaniu altany w Twoim ogrodzie to pozwolenie jest najważniejszą rzeczą, którą należy sprawdzić. Na szczęście, takie konstrukcje jak altana ogrodowa są kwalifikowane jako „dowolna zabudowa”, co w praktyce oznacza, że pozwolenie na jej budowę nie jest potrzebne. Mimo to, warto jest skonsultować tę kwestię ze specjalistami (więcej informacji można znaleźć: https://www.dommistrza.pl/), ponieważ wpływ na to czy pozwolenie jest wymagane mają również takie czynniki jak: wielkość dachu; wysokość konstrukcji; granica między budynkiem, a końcem działki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com