Czym dokładnie zajmuje się radca prawny?

Radca prawny jest znanym zawodem, jednak w Polsce nadal jest stosunkowo mała świadomość jeżeli chodzi o zakres pracy w tej profesji. Ludzie bardzo często bowiem błędnie postrzegają, że radca prawny nie ma bezpośredniego udziału w bezpośrednich sprawach.

Czym dokładnie zajmuje się radca prawny?

Warto zdawać sobie sprawę, że zawód radcy prawnego z administracyjno-handlowej praktyki przerodził się obecnie do pełnoprawnego reprezentanta w praktycznie każdym rodzaju sprawy. Do radcy prawnego można zgłosić się o pomoc nie tylko w kwestii spraw z zakresu sądu administracyjnego, ale również cywilnego czy rodzinnego. Wyjątkiem będzie oczywiście reprezentowanie w sprawach karnoskarbowych czy karnych, ponieważ te dziedziny cały czas pozostają tylko i wyłączni w domenie adwokatów.

Jak może pomóc radca prawny?

Należy również wiedzieć co jeszcze odróżnia radców prawnych od adwokatów. Radca prawny może bowiem być zatrudniany na zasadach umowy o pracę, nie jest to zatem zawód zarezerwowany tylko i wyłącznie dla przedsiębiorców. Radca prawny występuje bowiem w sądzie zdecydowanie częściej niż mogłoby się wydawać. Osoby w omawianym zawodzie mogą zajmować się:
1. Sporządzaniem opinii prawnych
2. Opracowywaniem projektów aktów prawnych
3. Udzielaniem porad prawnych
4. Występowaniem przed sądami oraz urzędami.

Czy radca prawny jest tylko doradcą?

Bardzo duża nieświadomość, która jest związana z dostępem do różnego rodzaju pomocy udzielanej osobom prywatnym nie jest jedyną pomyłką, która dotyczy skojarzeń z omawianym zawodem radcy prawnego. Bardzo często bowiem ludzie mylą radcę prawnego z doradcą prawnym. Nazwa co prawda może sugerować podobieństwo, jednak różnic jest zdecydowanie więcej niż mogłoby się wydawać. Radca prawny jest wolnym zawodem. Podczas wykonywania swojej pracy nie może zatem ulegać naciskom. Radcę prawnego cechuje również zrzeszenie we własnym samorządzie zawodowym. O właściwy poziom usług świadczonych przez osoby w tym zawodzie dbają Okręgowe Izby Radców Prawnych czy Krajowa Izba Radców Prawnych. Organizują one obowiązkowe egzaminy na trzyletnią aplikację, a także szkolenia czy egzamin zawodowy.

Artykuł został opracowany przy pomocy https://kancelariaminsk.pl/ za co bardzo dziękujemy.

Polecamy:
Adwokat Zabrze dla firm i osób prywatnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com