Jak dogadać się z szefem?

Każdy szef ma inny charakter i – co za tym idzie – inaczej kieruje podległym mu zespołem pracowników. Możesz więc z jednej strony trafić na szefa tyrana, który nie znosi kompromisów lub przeciwnie – na nieudacznika, za którego trzeba będzie podejmować decyzje. Bez względu na to, z kim przyjdzie Ci współpracować, musisz znaleźć z nim wspólny język. Dogadanie się z szefem jest możliwe, nawet w skrajnych przypadkach, ale trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać. Pamiętajmy, że zaburzona komunikacja na linii szef-pracownik prowadzi do licznych konfliktów i może zdezorganizować pracę w całym zespole.

Szef despota

Po przejrzeniu setek ofert pracy wreszcie dostałeś wymarzoną posadę, ale czar szybko prysł, bo okazało się, że Twój szef to tyran, który ma zawsze rację? Możesz zmienić pracę na inną albo postarać się okiełznać dyktatora. Po pierwsze nie należy podlizywać się takiemu szefowi ani schlebiać mu na każdym kroku. Grunt to rozmowa, w trakcie której należy wyciszyć emocje. Wrzaski, krzyki czy niekiedy płacz, to droga donikąd. Wysłuchaj to, co Twój przełożony ma Ci do powiedzenia, po czym w spokoju wyraź swoją opinię. Nie próbuj jednak na siłę przekonywać go do swoich racji. Warto również wnikliwie obserwować szefa tyrana – sprawdzić, co najczęściej wytrąca go z równowagi i za wszelką cenę starać się tego unikać. Polecenia szefa wykonuj z należytą starannością i na czas, a krytyki staraj się nie brać aż nadto do siebie.

Szef z prawdziwego zdarzenia

Lider zespołu, który wie jak zarządzać ludźmi, to prawdziwy skarb. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej lubiany szef nie jest Twoim kumplem. Traktuj go więc z szacunkiem i nie oczekuj zbyt wiele. Szanuj jego czas i nie przychodź do niego po raz kolejny z jakąś błahostką. Dobry menager zawsze Cię wysłucha, ale pamiętaj, by w trakcie rozmowy powściągnąć emocje. Rozmowa musi być merytoryczna i oparta na faktach, a nie na plotkach czy domysłach. Lizusostwo, podobnie jak w przypadku szefa tyrana, również nie jest wskazane. Dobry szef natychmiast storpeduje takie zagrywki. Partnerskie relacje z szefem oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu to klucz do sprawnego funkcjonowania firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com