Dofinansowanie fotowoltaiki? Weź udział w programie i ciesz się tańszą energią

Dofinansowanie fotowoltaiki

W ostatnich latach fotowoltaika zyskuje wielką popularność na polskim rynku. W panele słoneczne wyposaża się już nie tylko wielkie obiekty przemysłowe, ale również domy jednorodzinne, których gospodarze pragną być bardziej ekologiczni i zależy im na ekonomii energetycznej. Polskie władze dostrzegając pozytywny, zielony trend wśród rodaków zorganizowały ogólnopolski program, dzięki któremu dofinansowanie fotowoltaiki stało się możliwe dla większości społeczeństwa. Na jakiej zasadzie to działa i czy warto wziąć udział w projekcie? Na te pytanie odnajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Program „Mój Prąd” czyli dofinansowanie fotowoltaiki w Polsce

Wspomniany w podtytule program „Mój Prąd” stanowi propozycję dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych. Oznacza to, iż pieniądze znajdujące się w puli mogą być przeznaczone jedynie na kupno paneli słonecznych przez osoby prywatne, w celu zorganizowania mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie fotowoltaiki w Polsce to innowacyjny projekt. Wnioski możemy składać od 1 lipca 2021 r. Pula przeznaczona na wsparcie gospodarstw domowych w zakresie nowoczesnej energetyki wynosi aż 534 mln zł. Pieniądze pozyskane zostały z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szacuje się, że beneficjenci projektu będą mogli liczyć na bezzwrotne dofinansowanie w maksymalnej wysokości do 3 tysięcy złotych.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż dofinansowanie fotowoltaiki domowej nie może przekraczać połowy kosztów, na jakie szacowana jest dana inwestycja. Obecny nabór wniosków trwa do 21 grudnia 2021 r. albo do momentu, w którym wyczerpią się pieniądze z puli wsparcia. Wiele osób podnosi, iż obecny projekt jest mniej opłacalny finansowo od poprzedniej edycji, podczas której można było uzyskać aż 5 tysięcy złotych dopłaty do mikoinstalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie fotowoltaiki – jak je uzyskać krok po kroku

Aby dofinansowanie fotowoltaiki domowej dotyczyło również nas, musimy pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Po pierwsze musimy zakupić instalację domową i zamontować ją w naszym gospodarstwie np. na dachu budynku. Kolejno będziemy oczekiwać na podłączenie licznika dwukierunkowego do naszej konstrukcji przydomowej przez montera z zakładu energetycznego. Gdy już miernik zostanie zainstalowany możemy śmiało podpisać umowę dwustronną z naszym dystrybutorem energii, w której zawarta zostanie klauzula o wykonaniu przyłącza instalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej.

Posiadając gotową umowę mamy natomiast otwartą drogę do tego, aby starać się o dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu „Mój Prąd” Wniosek należy składać w terminie trwania projektu tj. od dnia 1 lipca 2021 r. do 22 grudnia 2021 r. Równocześnie obserwujmy jednak, czy nie doszło do wyczerpania budżetu, który przypadł na rok 2021. Jeżeli bowiem pieniędzy zabraknie, nie będziemy już w stanie złożyć wniosku. W celu złożenia wniosku o dofinansowanie fotowoltaiki musimy zalogować się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ponieważ właśnie w tym systemie rozpatrywane będą wszelkie wnioski.

Ocena wniosku jest zindywidualizowana, a informacja o przyznaniu lub wstrzymaniu dopłaty zostanie udzielona nam mailowo. Na stronie internetowej, na której należy złożyć wniosek na bieżąco można również zapoznawać się ze statusem naszej sprawy. Kończąc trzeba dodać także, iż świadczenie na dofinansowanie fotowoltaiki może zostać przyznane w 2021 r. jedynie gospodarstwom, które zainstalowały swój system przed 1 lutego 2020 r. W każdej edycji programu „Mój Prąd” obowiązują bowiem inne warunki, które należy spełnić, dlatego rokrocznie brane są pod uwagę jedynie instalacje wykonane zgodnie z najnowszym standardem oraz wnioski uwzględniające najnowsze reguły przyznawania świadczeń.

W tym artykule dowiedziałeś się, na czym polega program „Mój Prąd” oraz w jaki sposób w kilku krokach uzyskać świadczenie na dofinansowanie fotowoltaiki w Polsce w roku 2021. Jeżeli chcesz złożyć wniosek o przyznanie świadczenia – nie zwlekaj, zrób to już dziś. Zadbaj o planetę i własną kieszeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com