Dobry doradca klienta, czyli jaki?

Doradca klienta to rodzaj stanowiska, które jest jednym z najpopularniejszych w branży handlowo-usługowej. Zawód ten nie należy do najłatwiejszych, głównie z uwagi na specyfikę pracy z klientami o różnych oczekiwaniach i potrzebach. Nie każda osoba starająca się o zatrudnienie w roli doradcy klienta ma szansę się w niej sprawdzić – liczą się bowiem nie tylko kwalifikacje, ale przede wszystkim cechy osobowości pozwalające na budowanie trwałych relacji z konsumentami. Zatem jak prezentuje się sylwetka dobrego doradcy klienta?

Doradca klienta – zakres obowiązków

Podstawowym zadaniem każdego doradcy klienta jest bezpośredni kontakt z konsumentem. W zależności od miejsca zatrudnienia, do jego obowiązków należy sprzedaż produktów lub usług i świadczenie pomocy przy wyborze konkretnych rozwiązań. Potencjalni klienci często zwracają się do doradców z prośbą o przedstawienie oferty sprzedażowej, wyjaśnienie najbardziej kluczowych kwestii i pomoc w sfinalizowaniu transakcji. Osoba na tym stanowisku powinna również dbać o wizerunek firmy, pozyskiwać nowych klientów i pielęgnować relacje ze stałymi klientami.

Cechy dobrego doradcy klienta – komunikatywność i otwartość

Zawód doradcy klienta opiera się głównie na kontaktach interpersonalnych, dlatego też osoba starająca się o zatrudnienie na tym stanowisku powinna być otwarta na drugiego człowieka, z łatwością budować relacje i umieć rozmawiać z ludźmi o odmiennym usposobieniu. Każdy klient jest inny, dlatego kluczowa okazuje się umiejętność indywidualnego dobierania technik sprzedaży i nienachalnego przedstawiania zalet produktów lub usług z oferty. Równie istotna okazuje się komunikatywność, która powinna objawiać się poprzez używanie języka prostego i zrozumiałego dla każdego klienta.

Cechy dobrego doradcy klienta – cierpliwość

Klient przychodzący do sklepu czy placówki usługowej nie zawsze wie, czego tak naprawdę oczekuje, a poziom wiedzy na temat oferowanych towarów czy usług także może być znikomy. Dlatego też doradca klienta powinien wykazywać się cierpliwością, spokojem i opanowaniem, a także empatią. Nigdy nie wiadomo, na kogo możemy trafić – z jednym klientem możemy pracować przez kilkanaście minut, a z drugim kilkukrotnie dłużej, gdyż wymaga od nas bardziej szczegółowego objaśniania.

Cechy dobrego doradcy klienta – pozytywne nastawienie

Praca doradcy klienta bywa bardzo wyczerpująca, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym, jednak warto tryskać pozytywną energią i zarażać nią innych. Klienci zdecydowanie chętniej sięgają po proponowane produkty czy usługi, gdy doradca wykonuje swoje obowiązki z uśmiechem na ustach. To świadczy nie tylko o empatii i pasji do swojej pracy, ale także o dużej pewności siebie, która jest niezwykle istotna w tym zawodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com