Dobre wizytówki – jakie mają być i gdzie je zamówić?

Wizytówka, to ciekawy przedmiot. Jest bardzo potrzebna. Wynaleziona podobno w XV w. w Chinach, gdzie każdy urzędnik musiał mieć takie cudo, ze specjalnego papieru. Oczywiście taka wizytówka zawierała drażliwe dane Chińskiego urzędnika, wraz z zajmowanym przez niego stanowiskiem. Ale nie tylko w Azji cieszyli się z takiego przywileju. Także we Francji, w czasach Ludwika XIV, wizytówki cieszyły się olbrzymią popularnością. Niemcy trochę się spóźnili, bo dopiero w XVIII wieku znaleziono na ich terenie pierwszą, drukowaną wizytówkę.

Nie należy zapomnieć o Katarzynie II – carycy Rosji. Ale u nich dopiero pod koniec XIX wieku, pojawiły się wizytówki reklamowe i zaczęły cieszyć się większą popularnością. Ta krótka historia wizytówki uzmysławia nam, iż nie jest ona wymysłem współczesnej cywilizacji. Jest o wiele starsza, niż mogłoby się nam wydawać.

“Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi” – Winston Groom.

Tak samo jest z wizytówkami. Kto to wie, na jaką trafimy? Aby zapobiec ewentualnym wpadkom, powinniśmy wybrać odpowiednią firmę do zaprojektowania i wydruku naszej wizytówki. Oczywiście możemy sami zaprojektować sobie wizytówkę, ale lepiej będzie, jak zostawimy to profesjonalistom. Taką drukarnią cyfrową zajmującą się nie tylko wizytówkami, musi być doświadczona drukarnia cyfrowa. Odpowiednie przygotowanie pracowników specjalnie przeszkolonych do tego typu prac sprawi, że będziemy bardzo zadowoleni.

Jakie wybrać wizytówki?

Wybór jest bardzo szeroki. Praktycznie niezmierzony. Jak to mówią: „Ile głów, tyle pomysłów”. Jeśli mamy własne pomysły, oczywiście możemy je zrealizować. Możemy również zlecić profesjonalne wykonanie projektu wizytówki z naszego szkicu. W drukarni są duże ilości wzorów, który możemy dopasować do swoich preferencji. Wizytówka – jak sama nazwa wskazuje – ma nas reprezentować w świecie.

Nie powinniśmy zatem kierować się naszymi ulubionymi motywami. Np. nie powinniśmy wrzucać na wizytówkę postaci z bajek pomimo tego, iż mogą być adekwatne do naszego stylu. No, chyba, że prowadzimy sklep z zabawkami. Jednak trzeba się dobrze zastanowić, czy warto dodawać taki motyw. Możemy być odebrani bardzo nieprofesjonalnie, oby nie zbyt zabawnie. Wizytówka musi być dobrana ze smakiem, oraz szacunkiem dla klienta. Wszystkie zawarte na niej treści, oraz obrazki, powinny być adekwatne do profilu naszej działalności. Oczywiście, wcale nie musimy prowadzić firmy, aby posiadać wizytówki. Jedno drugiego nie wyklucza.

Natomiast w każdym wypadku treści, grafika, oraz kolorystyka naszej wizytówki, muszą sprawiać wrażenie, że otrzymujący ją odbiorcy, mają do czynienia z profesjonalistą o dobrym smaku i poważnej renomie. Zbyt wiele jaskrawych kolorów, czy tzw. „odjazdowych” grafik może i przyciągnie wzrok potencjalnego klienta, ale wcale nie musi on traktować nas poważnie. I na dodatek, nie musi nam o tym mówić.

Więc jaka powinna być dobra wizytówka?

Na pewno taka, która jasno i rzetelnie informuje nas o tym, kogo reprezentuje. Powinna zawierać wyraźne dane właściciela, jak imię, nazwisko, stanowisko, oraz dokładne dane adresowe (w tym telefon kontaktowy).

Jeśli wizytówka dotyczy przedstawiciela jakiejś firmy, powinna także zawierać informacje o tym, czym to przedsiębiorstwo się zajmuje. Oczywiście, informacje te, to tylko ogólny zarys. Nie można drukować zbyt wiele szczegółów na tak małym kartoniku, aby nie zgubić ogólnego sensu i wizerunku firmy. Litery zbyt małe, są nieczytelne. A jak wiadomo, jeśli ktoś czegoś nie może przeczytać, po prostu tego nie czyta. Lepiej będzie, jeśli nasza wizytówka będzie zawierać tylko konkretne informacje osobowe, oraz ogólny profil firmy. Są ludzie, którzy wręcz namiętnie zbierają wizytówki, kolekcjonują je, oraz przy każdej nadarzającej się okazji chwalą się nimi wszem i wobec.

To okazja, aby nasza wizytówka także znalazła się w takim gronie. Aby tak się stało, musi być po prostu ładna. Innej drogi nie ma. Drukarnia cyfrowa w Poznaniu LETICA (strona drukarni: http://letica.pl/), zajmuje się właśnie takim profesjonalnym wykonaniem, z którego każdy może skorzystać.

2 Comments on “Dobre wizytówki – jakie mają być i gdzie je zamówić?”

  1. Przyciągające oko są zwłaszcza nieszablonowe wizytówki, które swoim nietypowym kształtem (albo koncepcją graficzną) od razu nawiązują do profilu danej działalności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com