Dobór koloru kostki brukowej

Gdy już zdecydujemy się na zakup kostki brukowej, bez względu na to, czy montujemy ją w związku z budową domu, czy w ramach prac remontowych lub rewitalizacyjnych, ważne znaczenie ma wybranie odpowiedniej kolorystyki. Warunkuje to spójność kompozycyjną i atrakcyjny wygląd, a w niektórych sytuacjach wpływa również poziom funkcjonalności danej nawierzchni.

Dostępne barwy

Kostce brukowej można nadać kolory już na etapie produkcji. Decyduje o tym stosowanie przez producentów, w tym firmę SUPERBRUK, określonych pigmentów. Paleta barw jest bogata, choć w praktyce wykorzystywana jest w dosyć ograniczonym zakresie – głównie do wersji najchętniej wybieranych przez przyszłych użytkowników.

Opiera się ona przeważnie na odcieniach szarości, które są najczęściej wybierane przez wzgląd na wiele możliwości zastosowania (zarówno klasyczne, jak i nowoczesne kompozycje) oraz wysokie walory funkcjonalne (maskowanie różnego typu plam i zacieków). Taką wersję wybierają też często osoby, które chcą, aby dojazd czy chodnik stanowiły tylko tło, nie dominowały otoczenia.

Liczne aranżacje to jednak również biel, beż, jasny karmel. Za ich pomocą można rozjaśnić przestrzeń i sprawić, że będzie ona prezentowała się elegancko i gustownie. Szerokie zastosowanie mają także barwy jesieni, w tym czerwona, zielona i żółta. Pomagają podnieść wartość estetyczną posesji, dodają charakteru. Są wielofunkcyjne i sprawdzą się zarówno w ogrodzie, jak i na podjeździe czy tarasie.

Nierzadko spotykana jest kostka brukowa w kolorze grafitowym. Przeważnie stosuje się ją jako uzupełnienie dla różnych odcieni szarości, dzięki czemu można wydzielić określone przestrzenie, w tym schody czy grillowisko.

Zasady doboru kolorystyki

Pożądanymi praktykami podczas montażu kostki brukowej jest:

  • ograniczenie liczby użytych barw – ich nadmiar może wywołać chaos kompozycyjny, dlatego preferuje się stosowanie maksymalnie trzech odcieni na poszczególnych częściach posesji (podjazd, taras, ogród);
  • wykorzystywanie kolorów albo wyłącznie ciepłych (żółty, brązowy, czerwony), albo tylko chłodnych (szary, grafitowy, zielony) – takie rozwiązanie sprawdza się w każdym miejscu, lecz łączenie odcieni musi być dobrze przemyślane; barwy ciepłe zwykle współgrają z klasyczną architekturą, natomiast zimne odcienie są polecane do nowoczesnego budownictwa;
  • ostrożne operowanie kontrastem – jest on przydatny na przykład do podkreślenia walorów danego miejsca, w tym ogrodu, ale należy uważnie dobierać w jego ramach odcienie, by pasowały do założenia kompozycyjnego.

Pożądane jest również dopasowanie kolorystyki do elewacji i dachu budynku. Mogą to być te same kolory, ale dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie nieco odmiennych. W każdym przypadku zasadą jest, że barwa kostki brukowej powinna ożywiać otoczenie, wydzielać i eksponować najciekawsze miejsca oraz uatrakcyjniać posesję.

Stosowanie barw w zależności od miejsca

To, jaki kolor wybierzemy, decyduje również o sposobie i zakresie pielęgnacji kostki brukowej. Należy pamiętać, by tam, gdzie odbywa się ruch samochodowy lub parkowane są pojazdy, wykorzystywać ciemniejsze wersje, na przykład kolor szary. Pomagają one lepiej maskować ślady opon czy plamy po oleju. Sprzyja temu dodatkowo wykorzystanie melanżu kolorystycznego, czyli na przykład połączenia szarości z ciepłymi barwami.

Jeśli bruk jest stosowany w ogrodzie, warto dopasować jego kolorystykę do występującej roślinności. Dobrym rozwiązaniem są wspominane wyżej barwy jesieni. W przypadku, gdy na posesji rośnie dużo iglaków, odcienie powinny bazować na szarości, czerni i bieli, a jeśli dominują wielobarwne kwiaty, dla kontrastu można zastosować brązową kostkę brukową. Grafit sprawdzi się natomiast w ramach stylu rustykalnego.

Polecamy:
Drewniane sztućce – ekologiczne rozwiązanie
Konsolidacja chwilówek – rozwiązanie Twoich problemów finansowych
PIT online – jak go rozliczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com