Długopis tradycyjny, żelowy czy pióro – czym najlepiej się pisze?

 

Na co dzień najczęściej sięgamy po długopisy, nie przywiązując jednak dużej wagi do tego, czym piszemy. Zwykle służą nam one do robienia szybkich notatek, ponieważ na co dzień są zastępowane przez klawiaturę komputerową. Mimo wszystko warto posiadać długopis lub pióro, którymi pisze się wygodnie i bez robienia kleksów. Poszczególne rodzaje długopisów oraz piór różnią się między sobą nie tylko ceną, ale także właściwościami, które wpływają na jakość pisania.

Długopis tradycyjny

Długopisy tradycyjne to takie, których używamy na co dzień. Są bardzo często wykorzystywane jako akcesoria reklamowe, ponieważ ich produkcja jest tania i można zamówić je na masową skalę, z czego korzystają właściciele firm. Długopisy tradycyjne można kupić w każdym kiosku, dlatego ich pozyskanie nie sprawia problemu nawet w razie pilnej potrzeby. Z racji tego, że są one bardzo tanie, wykorzystuje się je jako sprzęt jednorazowy – oczywiście można wymieniać wkłady, jednak jest to nieopłacalne. Długopisy tradycyjne czasem wylewają, dlatego należy uważać, by nie poplamiły torebki czy kieszeni. Kiedy wkład się wyczerpie, można je wyrzucić i po prostu zakupić nowy długopis, co wcale nie jest dużym wydatkiem.

Długopis żelowy

Długopisy żelowe są znacznie bardziej wytrzymałe od tradycyjnych i przez to reprezentują nieco inną jakość. Są one dedykowane dla osób, które doceniają miękkie pisanie i poszukują długopisu, który jest wydajny. Długopisy żelowe zwykle posiadają gumową nakładkę, dzięki czemu nie powodują uciążliwych odcisków nawet podczas długiego pisania. Wkład żelowy powoduje szybkie wysychanie tekstu, nie rozmazuje się. Wiele długopisów tego typu jest automatycznych, dzięki czemu nie potrzebują zatyczki. Długopisy żelowe często posiadają wkłady w różnych kolorach, które mogą być dodatkowo zdobione, np. brokatem.

Pióro

Pióro jest najbardziej tradycyjnym i stylowym narzędziem pisarskim. Jego nazwa wywodzi się od zaostrzonych ptasich piór, które odpowiednio zaostrzone i zanurzone w atramencie przez wieki służyły do pisania. Pióra występują w wielu wariantach, wśród których najpopularniejszymi są wieczne oraz kulkowe. Pisanie piórem wymaga odpowiedniej wprawy i prowadzenia dłoni, dlatego kształtuje ono indywidualny charakter pisma. Pióro jest wygodne i pozwala na tworzenie trwalszych zapisów niż długopis. Niestety, zakup dobrej jakości pióra wiąże się ze znacznie większym wydatkiem niż w przypadku długopisu tradycyjnego lub żelowego. Mimo wszystko, wieczne pióro jest bardzo dobrym pomysłem na stylowy prezent.

Czym pisze się najwygodniej?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, którym narzędziem pisarskim będzie się pisało najwygodniej. Wiele zależy od preferencji samego użytkownika. Są osoby, które nie wyobrażają sobie pisać czymś innym niż piórem, które ładnie podkreśla litery i wprawna ręka może nim tworzyć naprawdę stylowe zapisy. Z drugiej jednak strony brudzenie rąk czy zagrożenie kleksem jest spore przy wykorzystywaniu tuszu. Tradycyjny długopis jest zawsze pod ręką i w zależności od producenta, może mieć zarówno miękką, jak i twardą końcówkę, które będą oferowały różnorodną grubość tworzonej linii. Słynna noblistka Wisława Szymborska pisała swoje wiersze najzwyklejszym długopisem, ponieważ to było dla niej najbardziej wygodne. Długopis żelowy daje większy komfort pisania, jednak nie każdy lubi tak miękką końcówkę długopisu. Warto wypróbować zarówno długopisy, jak i pióro – na tej podstawie można wybrać coś najbardziej odpowiedniego, czym będzie się pisało estetycznie i komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com