Z czasem większość gleb ma tendencję do tego, że stają się coraz bardziej kwaśne. Ma to miejsce z powodu różnych czynników, takich jak erozja, wymywanie i rozkład materii organicznej. Jest to ważna kwestia dla rolników na całym świecie – również i w Polsce, ponieważ gleby, które stają się zbyt kwaśne, mogą mieć znaczący negatywny wpływ na wydajność upraw.
Na szczęście współcześnie rolnicy mają dostęp do stosunkowo prostego rozwiązania, które zmniejsza kwasowość gleby – chodzi o stosowanie wapna. Wapno rolnicze, to kondycjoner glebowy z kruszywa wapiennego lub wapienia dolomitowego, działa poprzez rozpuszczanie i uwalnianie zasady, która obniża kwasowość gleby.
W przypadku upraw rosnących w mniej niż idealnych warunkach kwasowości, nawozy wapniowe mogą zwiększyć potencjał zysku rolnika, zapewniając szereg korzyści, w tym poprawę wydajności nawozów aż o 50 procent (!) Pomimo zalet stosowania wapna – polscy rolnicy wciąż stosują mniej niż jedną trzecią potrzebnej ilości materiału. Czemu? Wielu hodowców może nie znać prawdziwej wartości zastosowań wapiennych i najwyższa pora to zmienić.
Korzyści z nawozów wapniowych dla polskiego rolnictwa
Wapnowanie gleby, celem zapobiegania nadmiernej kwasowości gleby (gdzie ta ogranicza wydajność) jest najlepszą praktyką zarządzania. Właściwe wykorzystanie wapna jest jednym z najważniejszych elementów udanego programu zarządzania uprawami, ponieważ nadmierna kwasowość może poważnie ograniczyć zarówno krótkoterminową, jak i długoterminową wydajność gleby.
Zalety nawozu wapniowego to:
-
Poprawa fizycznych, chemicznych i biologicznych właściwości gleby
-
Pobudzanie lepszego wiązania azotu przez rośliny strączkowe
-
Zwiększenie dostępności składników odżywczych dla roślin
-
Zmniejszenie toksyczności w glebie
-
Zwiększenie skuteczności niektórych herbicydów
-
Dostarczanie wapnia, magnezu i innych minerałów do upraw
W wielu częściach kraju dodawanie wapna do gleby jest tak samo istotne, jak inne zabiegi. Bez tej opcji wapiennej nawet trawy mogą nie być w stanie czerpać korzyści z składników odżywczych w glebie, w tym tych dodawanych przez nawozy. Dzięki zrozumieniu, w jaki sposób wapno pomaga trawnikom i dlaczego możesz potrzebować wapna, możesz pomóc sobie w pełni wykorzystać swojej ziemi.
Wapno jest substancją wykonaną z mielonej skały wapiennej, która naturalnie zawiera węglan wapnia i węglan magnezu. Gdy wapno dodaje się do gleby, związki te działają w celu zwiększenia pH gleby, dzięki czemu gleba jest mniej kwaśna i bardziej zasadowa. Mimo że wapno zawiera wapń i magnez, które są niezbędnymi składnikami odżywczymi dla zdrowego wzrostu roślin, nie jest on substytutem nawozu. Podstawową rolą wapna jest zmiana pH gleby i wyrównanie kwasowości gleby, co może poprawić dostępność składników odżywczych dla roślin.
Dlaczego warto stosować wapno?
Rośliny potrzebują wapna, gdy niskie pH gleby zaczyna hamować dostępność składników odżywczych. Preferencje pH gleby różnią się w zależności od regionalnych gleb, ale w większości przypadków zainwestowania w nawozy wapniowe to mądre posunięcie.
Więcej na temat poczytasz na: https://www.ekowap.pl