Dlaczego odpowiedni wybór rękawic monterskich jest ważny?

Wybór odpowiednich rękawic monterskich to kwestia nie tylko wygody, ale także precyzji i bezpieczeństwa wykonywanych prac. Aby rękawice takie były dopuszczone do sprzedaży jako produkt spełniający wymagania BHP, muszą spełniać one wymagania dyrektywy 89/686/EEC, 89/686/EWG norm zharmonizowanych EN 420/16 dla oznakowania CE.

Kategorie bezpieczeństwa rękawic BHP

Wyróżniamy trzy kategorie bezpieczeństwa, według których klasyfikowane są rękawice robocze. I tak mamy:

– kategorię I (konstrukcja prosta) – obejmuje ona rękawice używane do wykonywania prac o małym stopniu ryzyka. Co ważne potencjalne zagrożenie powinno móc zostać zidentyfikowane we właściwym czasie. Do tej kategorii należą na przykład rękawice chroniące przed poparzeniem, rękawice do pracy w ogrodzie czy właśnie rękawice monterskie. Producent ma również w obowiązku potwierdzić zgodność swojego produktu z normą EN 240 i zapewnić otrzymanie oznakowania CE,

– kategorię II (konstrukcja pośrednia) – rękawice, które muszą spełniać dodatkowe wymogi w zależności od warunków, w których są używane. Do tej kategorii należą na przykład rękawice chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi, którymi mogą być przykładowo ostre narzędzia lub rękawice spawalnicze. Aby taki produkt mógł dostać odpowiednią certyfikację, musi on przejść testy w notyfikowanych laboratoriach i otrzymać akredytacje upoważnionej jednostki badawczej. Produkt musi otrzymać oznakowanie CE,

– kategorię III (konstrukcja złożona) – tutaj znajdziemy rękawice oferujące najwyższy poziom zabezpieczenia przed czynnikami ryzyka. Zagrożenie, na jakie narażony jest użytkownik, może być trudne do określenia we właściwym czasie. Ochrona przed chemikaliami, przed wysoką powyżej 100 stopni Celsjusza lub niską temperaturą – 50 stopni Celsjusza. Produkty nie tylko muszą przejść testy w notyfikowanych laboratoriach, ale również co roku przechodzić dodatkowe kontrole z zakresu procesu produkcyjnego i jakości. Na rękawicach, po oznakowaniu CE, powinien zostać umieszczony czterocyfrowy kod identyfikacyjny jednostki notyfikowanej.

Materiały, z jakich produkowane są rękawice monterskie

Rękawice monterskie mogą być wykonane zarówno z tkaniny specjalistycznej, jak i ze skóry. Ze względu na lepszą wytrzymałość i właściwości samego materiału warto zdecydować się na rękawice skórzane. Skóra wykorzystywana do produkcji to skóra bydlęca lub kozia. Zwłaszcza ta ostatnia jest godna polecenia ze względu na większą wyjątkową miękkość, jaką się charakteryzuje. W przypadku precyzyjnych prac montażowych ta cecha będzie szczególnie istotna.

Sprawdź: http://levelsc.pl/artykuly-bhp/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com