Dlaczego feedback jest kluczowym elementem procesu DC?

Rozmowa feedbackowa jest często pomijanym elementem w projektach Development Center. To błąd, ponieważ właśnie feedback, czyli spotkanie podczas którego uczestnik ma szanse na zadanie pytań i wyjaśnienie wszystkich ewentualnych wątpliwości jest tym elementem, który najsilniej wpływa na wewnętrzną motywacje i efektywność dalszego rozwoju.

Co zatem przesadza o skuteczności feedbacku?

Żeby sesja informacji zwrotnych przyniosła oczekiwane rezultaty musi być konstruktywna, to znaczy, ze uczestnik musi nie tylko poznać swoje mocne i słabe strony, ale przede wszystkim dowiedzieć się, co może zrobić, żeby osiągać lepsze wyniki i mieć kompetencje na wyższym poziomie. Ponadto, ważne jest aby feedback został przekazany niedługo po sesji DC, czyli wtedy, gdy uczestnik ma sesję oceny świeżo w pamięci, a jej wyniki nie zostały jeszcze przesłonięte kolejnymi i aktualnie ważniejszymi zadaniami. Feedback powinien tez być znaczący i dotykać elementów istotnych z punktu widzenia uczestnika a poszczególne oceniane kompetencje muszą być powiązane z konkretnymi zadaniami i obowiązkami. I – last but not least – feedback musi być dla uczestnika zrozumiały, dlatego warto używać prostego języka i upewniać się, czy obydwie strony rozumieją się nawzajem.

I na koniec kilka praktycznych wskazówek, które pokażą, jak radzić sobie podczas feedbacków:

  • Przygotuj się do rozmowy – choć chwilę pomyśl o tym, jak sformułować wypowiedź, aby być usłyszanym, zrozumianym i zaakceptowanym. Przyjrzyj się uważnie całemu raportowi, nie tylko słabym stronom.
  • Zadbaj o pomieszczenie, zapewniające poczucie bezpieczeństwa i komfortu (hałas, wysoka temperatura, poczucie bycia obserwowanych z zewnątrz potęgują stres).
  • Obserwuj rozmówcę, odczytuj sygnały niewerbalne (bądź szczególnie wyczulony na niespójności pomiędzy językiem werbalnym a mową ciała).
  • Gdy zauważysz nadmierne emocje u uczestnika, nie udawaj, że nic się nie dzieje (nie rób też dobrej miny do złej gry).
  • Stosuj komunikat ja, otwarcie mów co widzisz i jak to odbierasz, parafrazuj.
  • Nie wchodź w konfrontację, nie przekonuj, że masz rację – wręcz przeciwnie, gdy zauważysz, że uczestnik jest silnie wzburzony przyznaj jemu rację, że ma prawo odczuwać takie emocje.
  • Postaraj się oddzielić problem od emocji.Nie pozwalaj się obrażać i traktować bez szacunku – wyraź swój sprzeciw spokojnie i zdecydowanie.
  • Zapytaj uczestnika o jego spostrzeżenia, refleksje na temat sesji. Zadbaj o to, aby feedback był dialogiem, komunikacją dwukierunkową.
  • Jasno zakomunikuj swoje obszary wymagające poprawy i wskaż metody wspierające ich rozwój.
  • Zakończ komunikatem, który wzmocni pracownika i zbuduje jego wiarę w szybką korektę błędów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o projektach Development Center – zobacz więcej na stronie https://considero.pl/development-center/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com