Dlaczego dodatki do żywności zawsze źle się nam kojarzą?

Podobnie jak leki, suplementy diety – znane również jako dodatki do żywności oprócz wszystkich swoich zalet niosą także pewne zagrożenia i skutki uboczne. Różnica między nimi a lekami polega jednak na tym, iż sprzedający dodatki nie muszą robić badań w ludziach, aby udowodnić, że suplement diety jest bezpieczny. W przeciwieństwie do leków, suplementy diety są przeważnie samoregulowane i nie zawierają informacji pochodzących ze źródeł medycznych, takich jak lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci.

Jest tam wiele nieprawdziwych informacji. Nawet dla tych, którzy są zazwyczaj dobrze poinformowani znalezienie wiarygodnych informacji na temat bezpiecznego stosowania i potencjalnych zagrożeń związanych z suplementami diety może być trudne. Nawet więc sama diagnostyka medyczna nie pomaga się w tym połapać.

Dlaczego dodatki się nam źle kojarzą? Przemawiają za tym fakty!

W ramach swojej funkcji w celu monitorowania bezpieczeństwa dodatkowego, niejedna instytucja zajmująca się jakością żywności śledzi doniesienia o chorobach, urazach lub reakcjach odnoszących się do zażywania suplementów. Jest to nieco łatwiejsze z racji tego, iż producenci suplementów są zobowiązani do zgłaszania poważnych szkodliwych skutków. Ostatnie informacje wskazują, że liczba zgłoszeń wzrasta w każdym roku kalendarzowym – jest  coraz więcej doniesień o zdarzeniach niepożądanych związanych z dietą, raportów o niekorzystnych efektach stosowania suplementów uzupełniających i tak dalej.

Dodatki witaminowe, zioła, proszki proteinowe i inne suplementy były już przyczyną wielu wizyt również i w polskich placówkach opieki zdrowotnej. Zgłaszano już wiele przypadków do ośrodków na temat tego, że miało się umiarkowane lub ciężkie skutki wynikające z zażywania dodatków do żywności. Większość osób cierpiących na nieoczekiwane działania niepożądane, choroby lub interakcje z suplementami diety jednak nie dzwonią do centrum kontroli trucizn lub do producenta suplementu. Oznacza to, że liczby, które są podane prawdopodobnie są bardzo zaniżone w odniesieniu do rzeczywistych wydarzeń.

 Dobra strona dodatków

Stosowane prawidłowo niektóre suplementy diety mogą pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych chorób, zmniejszyć dyskomfort spowodowany przez niektóre leki lub schorzenia, lub po prostu sprawić, że człowiek czuje się lepiej (poprawiają jakość życia). Większość osób może bezpiecznie stosować suplementy diety w określonych wskazówkach dotyczących dawkowania. Ale przyjmowanie suplementów diety może być też ryzykowne, szczególnie u osób, które leczą raka.

 Specjalne problemy dla osób leczonych na raka

Istnieje kilka faktów przemawiających za tym, że dodatki do żywności mogą powodować problemy u osób podczas leczenia raka. Na przykład, niektóre suplementy diety mogą powodować wrażliwość na skórę i ciężkie reakcje podczas stosowania chemii. Osoby, które otrzymują zabiegi radioterapii, powinny porozmawiać z lekarzami przed przyjęciem jakiegokolwiek dodatku.

 Najważniejsze jest  to, by choć wszystko jest dla ludzi – we wszystkim zachować umiar.

Poradnik opracowało laboratorium analityczne E-diagnostyka.pl – badania genetyczne

One Comment on “Dlaczego dodatki do żywności zawsze źle się nam kojarzą?”

  1. Ja też zawsze sprawdzam na etykiecie co znajduje się danym produkcie. Choć czasem się zastanawiam czy aby na pewno wszystko zostało umieszczone na liście? 🙂 Ostatnio odkryłam sklep wysyłkowy iherb.com (jak ktoś go nie zna to polecam ten poradnik iherb po polsku) mają w tym sklepie mnóstwo produktów witaminowych, suplementów itp. No i w rewelacyjnych cenach. Wszystko szczegółowo opisane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com