Dla kogo skuteczne pozycjonowanie stron? Rozmowa z ekspertem SEO Mirosławem Zabobonnym

Każda osoba prowadząca swoją stronę w Internecie dąży do tego, aby maksymalnie zwiększyć na niej ruch. Wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania nie tylko wpływa korzystnie na wizerunek witryny, ale również przyciąga potencjalnych klientów, dzięki czemu może ona przynosić nam zyski. Porozmawiamy z Mirosławem Zabobonnym, ekspertem ds. SEO, na temat firm korzystających z takich rozwiązań oraz dalszych perspektyw dla pozycjonowania.

Panie Mirosławie, skąd wzięła się tak duża popularność usług pozycjonerskich?

W Internecie to wyszukiwarki dyktują trendy. Jeżeli jesteś na górze, pozyskujesz wielu odbiorców, którzy czytają Twoje artykuły, robią u Ciebie zakupy i polecają stronę innym. Żeby jednak dojść na te czołowe pozycje, trzeba się ostro napracować. Całą robotę mogą za nas wykonać fachowcy, oczywiście za odpowiednią opłatą i według ustalonych warunków współpracy.

Kto najczęściej korzysta z takich rozwiązań?

Ogólnie można założyć, że wszyscy. Wykluczyć możemy tych, którzy w ogóle nie dbają o swoją pozycję w Internecie, ale w tych czasach to jest już rzadkość.

Wobec tego jakiego rodzaju klienci pojawiają się najczęściej?

Przyjąłem ostatnio sporo zamówień od właścicieli sklepów internetowych. Jest to szczególny rodzaj zleceń. Dokonując przymiarek przed optymalizacją i pozycjonowaniem stron sprawdzamy również co i w jakim zakresie oferuje konkurencja, a tej, w przypadku zakupów online, oczywiście nie brakuje. Widać również, że polska blogosfera nadal dobrze się trzyma. Zwykle zgłaszają się do nas właściciele blogów, którzy zauważyli poprawę statystyk odwiedzalności i czasu spędzonego na stronie. W celu notowania kolejnych wzrostów chcą trafić na topowe miejsca w wyszukiwarkach, a naszym zadaniem jest dołożenie wszelkich starań, aby tak się właśnie stało.

Wspomniał Pan wcześniej o analizie konkurencji. W jakim celu jest przeprowadzany ten zabieg?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim można szybko sprawdzić jakie słowa kluczowe są wykorzystywane przez konkurentów. Następnie porównujemy je z naszymi propozycjami i oceniamy czy pozycjonowanie na daną frazę rzeczywiście przyniesie oczekiwany efekt. Oczywiście dokonuję też takiej „wzrokowej” optymalizacji, czyli sprawdzam ilość i jakość linków przekierowujących na stronę, wkomponowanie słów kluczowych z tekstem oraz ogólną konstrukcję i layout witryny. To też bardzo pomaga w wycenie zamówienia klienta.

Czy w następnych latach pozycjonowanie nadal będzie odgrywało tak duże znaczenie?

Powiedziałbym nawet, że jeszcze większe. Algorytmy, które wpływają na ułożenie stron w kolejności w wynikach wyszukiwania są ciągle udoskonalane, a my musimy mieć oczy otwarte na zmiany. Myślę, że może to bardziej skręcić w stronę technologii mobilnych, co jest naturalną konsekwencją tego, w jaki sposób współcześnie korzystamy z Internetu. Przy okazji zwracam się do wszystkich młodych osób z zacięciem informatycznym. Ciągle słyszymy o braku fachowców na rynku, dlatego jeśli stoicie przed wyborem drogi życiowej, pomyślcie o tym zawodzie. Informatyka jest jedną z najbardziej przyszłościowych dziedzin.

Więcej w temacie na stronie pozycjonowanie stron – http://www.damtox.pl

Polecamy:
ABC pozycjonowania stron w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com