Disaster Recovery Plan – strategia przetrwania firmy w pigułce

Wiele firm decyduje się stworzyć plan działania na wypadek katastrofy lub poważnej awarii. Dzięki temu w przypadku poważnych problemów przedsiębiorstwo zareaguje szybko, znacznie zwiększając szansę na przetrwanie. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zostań z nami!

Disaster Recovery Plan – co to takiego?

DRP to zestaw procedur przygotowanych na czas poważnej sytuacji kryzysowej. Zastosowanie planu ma pozwolić firmie odtworzenie elementarnych procesów i wznowienie działania. Strategia może przewidywać różne scenariusze i przygotowywać przedsiębiorstwo na każdy z nich. Należy zaznaczyć, że zwyczajowo DRP stanowi część składową większego planu zwanego BCP, czyli Business Continuity Plan.

DRP – czy zawsze działa?

Warto przygotować DRP z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań. Co więcej, dobrze jest dopasować plan do indywidualnych potrzeb firmy. Dzięki temu prawdopodobieństwo zadziałania DRP wzrośnie. Jednym z przykładów nowoczesnej strategii działania w trakcie kryzysu, jest skorzystanie z rozwiązań chmurowych. Przechowywanie danych w sieci jest znacznie bezpieczniejsze niż posiadanie ich na fizycznych nośnikach. Dzięki temu firma nie utraci cennych informacji nawet w przypadku poważnych awarii technicznych sprzętu, ataku terrorystycznego czy kataklizmu. Backup w chmurze to zaledwie jeden przykład tego, jak technologia może pomóc przetrwać sytuację kryzysową i podnieść poziom skuteczności DRP.

Założenia planu

Każdy DRP jest przygotowywany z uwzględnieniem kilku kluczowych wymagań:

  1. potrzebna jest fizyczna lokalizacja, lokalizacja zapasowa oraz zapasowe centrum danych,
  2. należy ustalić procesy niezbędne do funkcjonowania firmy. W skrajnych przypadkach trzeba ograniczyć się do kluczowych działań,
  3. konieczne jest określenie ram czasowych, w których będą realizowane kolejne etapy strategii,
  4. należy ustalić RTP. Parametr ten określa ilość danych, bez których firma może obejść się w sytuacji kryzysowej,
  5. potrzebne jest ustalenie kosztów dla poszczególnych scenariuszy planu Disaster Recovery.

Tak przygotowana strategia daje dużo większe szanse na powodzenie w obliczu problemów. Są to oczywiście jedynie podstawowe założenia. Końcowy plan musi być znacznie bardziej szczegółowy. DRP powinien składać się z krótkich i jasnych komend, tak aby można było go zrealizować pod presją czasu.

Czy DRP jest dobre dla małych firm?

Nawet małe firmy powinny posiadać procedury zabezpieczające je w przypadku awarii, ataku hackerskiego, katastrofy lub innych problemów. Warto spisać je w zrozumiałym i przejrzystym stylu oraz przechowywać w kilku różnych formatach. Należy wziąć pod uwagę fakt, że w momencie kryzysu można osiągnąć sukces wyłącznie dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom. W związku z tym DRP musi gotowe do użycia w dowolnym momencie. Oczywiście instrukcje dla małej firmy nie muszą, a nawet nie mogą być tak dokładne, jak procedury posiadane przez duże przedsiębiorstwa i korporacje. Nie zmienia to jednak faktu, że opłaca się być przygotowanym na każdy scenariusz.

Polecamy:
Kiedy i dlaczego warto zorganizować integrację pracowników?
PIT online – jak go rozliczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com