Jakie wino na imprezę firmową? Wybierz wino na event

W życiu każdego przedsiębiorstwa są momenty, w których trzeba zorganizować imprezę firmową. Jest to element, dzięki któremu zacieśniamy więzi pracownicze. Pozwala to na większą efektywność we współpracy między oddziałami czy poszczególnymi pracownikami firmy. Wybór odpowiedniego miejsca czy dobór menu może być sprawą trudniejszą, niż sądziliśmy. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się organizowaniem eventów.

Czasem musimy także przygotować bankiet dla najważniejszych klientów naszej firmy, czy kontrahentów, z którymi współpracujemy.
Alkohol zawsze jest drażliwym tematem przy organizacji tego typu imprez. Nigdy nie wiemy jaką reakcję wywołała jego podanie.

Wybór odpowiedniego alkoholu może mieć duże znaczenie co do wrażenia, które wywoła na uczestnikach spotkania. W ostatnim czasie popularnym stał się wybór wina na tego typu okazje. Często połączone jest z degustacją win pochodzących z różnych regionów świata. Wina z Hiszpanii uważane przez wielu są za najlepsze. Ma to związek z wieloletnią tradycją winiarską w tym kraju. Jeśli chcemy dodatkowo uatrakcyjnić wydarzenie, możemy zaprosić specjalistę, który opowie nam nie tylko o historii winnicy czy szczepu, ale także o wyczuwalnych bukietach aromatycznych. Jest to ciekawy pomysł, który zainteresuje szerokie grono odbiorców.

Butelki z winem przygotowanym do degustacji

Dlaczego robimy bankiety firmowe

Poza wymienionymi wcześniej aspektami związanymi z zacieśnieniem więzi pracowniczych istnieje inny równie ważny aspekt. Jest to stara zasada, że nie wszystkie interesy robi się w biurze. Część właścicieli firm decyduje się na spotkania biznesowe w restauracjach, którym najczęściej towarzyszy alkohol. Pozwala to na rozluźnienie atmosfery oraz możliwość negocjacji aspektów niemożliwych do załatwienia w biurze firmy.
Jest to również świetny sposób docenienia długoletnich kontrahentów firmy. Forma podziękowania za długoletnią współpracę i zaufanie naszej firmie.

Podstawowe zasady degustacji wina

leżakujące beczki w winnicach

Poza oczywisty faktem wypróbowania przeważnie od kilku do kilkunastu rodzajów wina mamy możliwość sprawdzenia jak ich smak komponuje się z potrawami z różnego rodzaju. Dań zawierających mięso czy ryby. Nie od dziś wiadomo, że w zależności od potrawy, dobieramy nie tylko odpowiedni kolor wina, ale także bukiet czy zawartość cukru.
Istnieje wiele zasad łączenia wina z posiłkami. Część z nich zmieniła się na przestrzeni lat.
Jedną z najważniejszych, których warto przestrzegać na wyjazdach, jest dobór wyłącznie lokalnego wina do serwowanych posiłków. Nie jest więc niczym niestosownym, że delikatne wino czerwone serwowane jest do ryby, co można uznać za duży błąd w restauracjach.

Istnieje kilka zasad co do samego podawania wina, odnośnie do sposobu ich podania czy temperatury. Temperatura, w jakiej idzie nam próbować wina, powinna zależeć od jego wieku. Jeśli mamy wina młodsze ich temperatura powinna być nieco niższa niż win starszych. Ma to związek z uwalnianym bukietem. Aby można była ocenić barwę wina, wszystkie wina powinny podawane być w jednakowych przezroczystych kieliszkach.

Będąc na degustacji, wina zostaną podane nam w odpowiedniej kolejności, w zależności od ich stopnia słodkości czy koloru. Z biegiem czasu będziemy otrzymywać wina, których jakość będzie coraz wyższa. Często takiego typu atrakcji towarzyszy kucharz przygotowujący dania degustacyjne do określonego typu wina. Zadba o to, aby dania nie były zbyt intensywne, co mogłoby stłumić smak wina do nich podawanego.

Jak dobierać wino do potraw?

Odpowiedni dobór wina do potrawy

Wina Czerwone dojrzałe

Podawane zdecydowanie do wszystkich mięs czerwonych czy daniach z zawartością dziczyzny. Próbując lokalnych serów, które osiągnęły odpowiedni poziom fermentacji, z pewnością powinniśmy wybrać ten kolor wina. Dzięki odpowiedniej ilości czasu, w jakim wino leżakowało będzie idealne dla koneserów umiejących wyczuć wszystkie nuty smakowe i zapachowe.

Wino Czerwone młodsze

Ich wybór może być trudniejszy. Idealnie nadaje się na Aperitif. Bardzo często podawane na początku spotkania. Pasuje do delikatnych serów, wędlin czy ryb smażonych. Podawane również do mięsa czerwonego, ale zdecydowanie lżejszego, nie krwistego.

Wina Białe

Od zawsze kojarzone z podaniem do większości ryb. Dostosowane do zdań zdecydowanie lżejszych takich jak pasty, pasztety czy dania kuchni włoskiej zawierające makaron. Nigdy nie popełnimy błędu, dobierając białe wino do mięsa drobiowego. Zauważalnym jest wzrost popularności młodszych roczników białego wina jako aperitifu.

Wina Słodkie

Ze względu na zawartość cukru, wszystkie wina słodkie podawane są niemal wyłącznie podczas degustacji deserów. Niektórzy wykorzystują je przy daniach sporządzonych z ryby. Podawane powinno być schłodzone, raczej przed końcem posiłku.

Zasady dotyczące łączenia wina są dość proste, jeśli zapamiętamy podstawowe informacje dotyczące łączenia go z potrawami. Zasady, które czasem się wykluczają, mogą delikatnie utrudnić zadanie. Z czasem dojdziemy do perfekcji przy wyborze odpowiedniego wina na uroczystą kolację. Warto zawsze pamiętać, że jeśli nie pasuje nam zalecana kompozycja, to próbujmy łączenia z innym rodzajem wina. W końcu to nasz smak jest najważniejszym wyznacznikiem. Kelnerzy w dobrych restauracjach rozumieją, że to gust klienta jest najważniejszy i nie będą namawiać nas na dobór wina według określonych wyżej zasad.

Podsumowanie informacji

białe wino podane w odpowiedniej temperaturze

Degustacja wina może być świetnym sposobem na spędzenie wspólnego czasu podczas imprezy firmowej czy spotkania z klientami firmy. Może być świetnym uzupełnieniem nudnych szkoleń czy seminariów branżowych. Podczas tego typu wydarzenia, profesjonalnie przeszkolony pracownik opowie nam nie tylko o historii, ale też o składzie każdego z poszczególnych win. Dowiemy się jak podczas organizowanych przez siebie uroczystości dopasować kolor i smak wina do określonych rodzajów potrawy. Najważniejszą zasadą jest tylko jedna: “Wino i potrawa mają się uzupełniać, nie pozwólmy na dominację smakową jednego z nich”.

Aktualnie panujące zasady możemy naginać w zależności od naszych kubków smakowych. Jeśli wolimy czerwone wino do ryby, to wybierajmy właśnie takie. Nie musimy rezygnować z naszych upodobań, tylko dlatego, że zasady mówią inaczej. Będąc w restauracji na wyjeździe wakacyjnym, pamiętajmy o tym, że powinniśmy do dań dobierać wina, pochodzącego z regionu, który zwiedzamy. Dania regionalne zawsze w parze z winami regionalnymi.

Degustacje wina to nie chwilowa moda, która przyszła od nas z zachodu, to fakt tworzenia się nowej tradycji. Może o tym świadczyć coraz większa ilość winnic powstających na terenie południowej Polski w szczególności w województwie podkarpackim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com